Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tahání eurokomisaře z klobouku

Evropský parlament potvrdil José Manuela Barrosa v čele Evropské komise pro období 2009-2014. Barroso nyní musí, v dohodě se členskými státy, dát dohromady svůj tým. Oficiálně tak začíná další fáze sestavování orgánu, který bude mít zásadní vliv na dění v Evropské unii v nadcházejících pěti letech. Neoficiálně je však tento proces již v plném proudu. Bohužel bez nás.

V Bruselu probíhají tvrdá a intenzivní zákulisní jednání o rozdělení portfolií mezi budoucí eurokomisaře. Česká politická reprezentace mlčí. Nemá totiž jasno, koho vlastně chce do Bruselu vyslat. Jak vyjednávat o tom, co by český komisař měl mít na starosti, když není jasné, o koho půjde? Naše politická reprezentace tak dělá vše proto, aby zopakovala chyby, kterých se v minulosti při výběru českého komisaře dopustila. Jepičí kandidát na komisaře Miloš Kužvart či dnes končící komisař Vladimír Špidla byli vybráni překotně a kvůli okamžitým stranickým zájmům, bez seriózní úvahy o českém vlivu v Bruselu. A bez pokusu o nalezení širšího politického konsensu.

Zrušením říjnových voleb padl i krátkozraký a účelový důvod, proč v této věci vyčkávat na jejich výsledek. Naše politická reprezentace by si uprostřed svých her měla rychle najít čas k tomu, aby vládě dala jasný a silný mandát k prosazování konkrétního a vážného kandidáta na eurokomisaře. A k lobování za jeho co nejsilnější pozici v nové Komisi.

Příkladem nám může být sousední Polsko. Polská politická reprezentace pod vedením premiéra Tuska, aniž by mu v této věci euroskeptický prezident Kaczyński házel klacky pod nohy, dokázala nejprve vyjednat předsednický post v Evropském parlamentu pro Jerzyho Buzka. Nyní intenzivně lobbuje za silnou polskou pozici v nové Komisi. Polská vláda k tomu má již delší dobu jednoznačného kandidáta: Janusze Lewandowského, který si v Bruselu vydobyl ostruhy jako předseda rozpočtového výboru Evropského parlamentu.

Naše reprezentace přitom - pod tlakem médií - dokáže pouze vytahovat různá jména jak králíky z klobouku. Nedokáže jasně a důvěryhodně dementovat spekulace o tom, kdo všechno tajně doufá, že na něho prestižní bruselský post nakonec nějak vyjde. A dojde-li náhodou až na otázku portfolií, čeští politici suverénně básní o oblastech jako je energetika, aniž by byli schopni říci pro koho a s jakými argumenty by takové politicky citlivé a klíčové protfolio chtěli vyjednat. Je navíc smutné, že strany ve svých řadách zkrátka nemají kandidáty kalibru zmíněného polského kandidáta. Není divu, že se všechny stávající parlamentní strany v průběhu kampaně k eurovolbám této debatě velkým obloukem vyhnuly...

Tristní výpověď o nezpůsobilosti současné politické reprezentace pečovat o české zájmy v Evropské unii doplnili představitelé ČSSD, když do diskuse na téma český eurokomisař vnesli scestné tóny v podobě strašení tím, že při neratifikaci Lisabonské smlouvy a zachování stávajících smluv by na naši zemi v nové Komisi nemuselo zbýt místo. Pro ratifikaci Lisabonské smlouvy je mnoho dobrých argumentů. Tento je však mimořádně špatný, falešný a navíc nevkusný od lidí, kteří „odstřelem“ vlády v půli českého předsednictví v EU přispěli k dalšímu oslabení naší již tak dost otřesené prestiže.

S výběrem vhodného kandidáta na českého komisaře nesmíme dále otálet. Jde o strategické rozhodnutí, ve kterém jde o hodně. Potřebné kvality dobrého kandidáta na komisaře jsou přitom vcelku zřejmé: být uznávanou osobností s co nejširší politickou podporou, mít odbornou  i morální autoritu, mít bohaté mezinárodní zkušenosti a kontakty, být kvalitním manažerem, hovořit plynně světovými jazyky. A v neposlední řadě být s to se aktivně účastnit diskuse o klíčových tématech evropské integrace.

Že je najít takového člověka nadlidský úkol? V řadách našeho současného Parlamentu určitě ano, ale mimo něj není v české společnosti vhodných kandidátů zase tak málo. Naše politické špičky ukázaly, že jsou schopny se během dvou dnů shodnout na změně Ústavy. Proč by nalezení shody na jménu kvalitního eurokomisaře mělo být nepřekonatelným problémem?

Tento článek vyšel v Hospodářských novinách 23.9.2009.

Autor: Lukáš Macek | úterý 29.9.2009 10:52 | karma článku: 12,57 | přečteno: 2003x
  • Další články autora

Lukáš Macek

Pochybná Vondrova obrana aneb předsednictví bylo předražené celé...

Podle časopisu Respekt se ministr Vondra v kauze Promopro mimo jiné brání i argumentem, že celkové výdaje na naše předsednictví byly srovnatelné s výdaji srovnatelně velkých zemí, které Unii předsedaly před námi. To je velmi překvapivé tvrzení...

4.2.2011 v 9:03 | Karma: 35,98 | Přečteno: 5689x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Při manipulaci s žárovkami se člověk snadno spálí, pane Fajmone…

Že se lze o žárovku pěkně spálit, ví každé malé dítě. Ne tak europoslanec Fajmon, který si na svému blogu přisadil v nadávání proti zákazu prodeje žárovek v Evropské unii. Nerad se opakuji a o tomto tématu už jsem zde psal. Ale když vidím, co si ostřílený europoslanec troufne napsat, nelze nereagovat...

6.1.2011 v 9:10 | Karma: 35,75 | Přečteno: 9029x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

ODS 2010: jeden krok vpřed, dva kroky zpět?

Nikdy jsem neskrýval svou skepsi ohledně schopnosti ODS stát se stabilní a silnou stranou přijatelnou pro široký okruh voličů pravice a středu. Nástup Petra Nečase a vznik středopravé vládní koalice jsem přesto sledoval s nadějí, že jsem se mýlil a že i u nás se snad konečně dožijeme vzniku názorově pluralitní silné pravicové strany, jako je známe ze zavedených demokracií. Co zbývá z této naděje po událostech uplynulých dní?

23.12.2010 v 20:30 | Karma: 20,20 | Přečteno: 2484x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Pražský podraz: zneužitý Tůma, otestovaný Nečas a Schwarzenberg

Doposud jsem byl přesvědčen, že obroda „Nečasovy“ ODS je iluze a Schwarzenbergova TOP09 geniálním marketingovým tahem Miroslava Kalouska a jeho někdejšího (klausovského) křídla u lidovců. Ale byly to jen hypotézy na základě pozorování minulosti a aktuálního složení obou stran. Nyní přišel test v podobě konkrétních rozhodnutí.

30.10.2010 v 12:38 | Karma: 32,29 | Přečteno: 3717x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Proč má smysl jít k senátním volbám

Za pár dní se bude volit třetina nových senátorů. Jak už bývá zvykem, většina voličů asi zůstane doma. A pokud přijdou, tak hlavně kvůli volbám komunálním. Lze se divit? Senát dodnes nedokázal přesvědčit o své nezbytnosti. Zažil pár chvil slávy (např. obrana ústavy za „opoziční smlouvy“, zamezení podezřelému nákupu Gripenů, serióznější přístup k evropským tématům, vítězství nad prezidentem ve střetu o charakter Ústavního soudu), poslední dobou však ničím moc nezaujal. Navzdory tomu – či právě proto – stojí za to k senátním volbám 2010 jít.

13.10.2010 v 10:05 | Karma: 13,20 | Přečteno: 2225x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Vrah hodil tělo ubodaného muže do žumpy, tam tlelo dva měsíce. Dostal 20 let

25. dubna 2024,  aktualizováno  12:23

Krajský soud v Ostravě poslal na dvacet let do vězení 62letého Karla Machalu za to, že předloni v...

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

25. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  12:20

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala...

TOP 09 padají preference, Langšádlová si vytáhla Černého Petra, říká politolog

25. dubna 2024  12:16

Ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová z TOP 09 končí ve vládě. Rozhodla se podat demisi....

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno 

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 103
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2820x
Ředitel evropského kampusu Sciences Po (Pařížský institut politických věd) v Dijonu.

Lídr kandidátky SNK ED ve volbách do Evropského parlamentu 2009.