Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Polistopadová generace a politika 20 let po Listopadu

Ostřílený pozorovatel české politiky z levého úhlu pohledu, Alexandr Mitrofanov, se v Právu zamyslel nad šancemi „malých“ stran v nadcházejících eurovolbách. Zdůrazňuje, že to mají těžké, neboť alternativ, které voliče zklamaly, už tu bylo mnoho. Vyjadřuje tak něco, co často slyším od lidí při volební kampani: „o změně už tu mluvil kdekdo, takových jako vy už tady bylo, už nikomu nevěřím...“ Avšak jsme (Eva Palatová, Jiří Plecitý, já – tedy představitelé polistopadové generace na čele letošní kandidátky SNK Evropských demokratů) skutečně stejní, jako ti, kdo se v uplynulých letech zaklínali „změnou“, aby nakonec přinesli jen zklamání? Je naše volání po změně české politiky jen nedůvěryhodným opakováním rétoriky Unie svobody, Cesty změny, Zelených?

Nositelem „změny“ v české politice doposud většinou byli lidé, kteří sami o sobě představovali spíše kontinuitu. Unii svobody zakládali bývalí místopředsedové ODS, Cestu změny zase bývalý místopředseda Unie svobody. Čtyřkoalice stála na ostřílených politických harcovnících 90. let. Zelené do vlády přivedl člověk, který se v české politice pohybuje od roku 1989. 

Mnoho lidí, včetně Václava Havla, čekalo změnu od mladé generace. V naší politice v uplynulých letech nechyběly mladé tváře. Avšak kdo by dnes tvrdil, že politiku změnili k lepšímu lidé jako Stanislav Gross či Ivan Langer? Aféra Jana Moravy ukázala v až absurdním rozměru, že mládí samo o sobě není zárukou kvality. Naopak: může být synonymem naprosté vyprázdněnosti a cynismu. Avšak tito lidé nejsou reprezentativním vzorkem polistopadové generace, která si v drtivé většině vybrala pro seberealizaci jiné oblasti života než politiku. Česká politika se změní k lepšímu, až naštvání této většiny naší generace dosáhne míry, která přiměje dostatečný počet z nás dát stranou svůj osobní komfort a vrhnout se do politiky. 

Na naší kandidátce dnes přicházíme s novým typem lidí. Vedle zkušených osobností zejména z nevládního sektoru, komunální politiky a byznysu jsou v první pětce tři kandidáti, kteří se zřetelně liší od běžného profilu českých politiků: třicátníci, kteří v uplynulých 15 letech sbírali studijní i profesionální zkušenosti doma, ale též z velké části v zahraničí.  

Pádu komunismu a nově nabyté svobody jsme využili k seberealizaci v evropské konkurenci, k poměřování svých schopností se „západními“ standardy. Pro domácí euroskeptiky jsme odrodilci a „eurohujeři“. Ve skutečnosti jsme jen nositelé otevřeného pojetí češství, které se bez komplexů prosazuje v cizině. Jsme přirozeně „proevropští“, neboť je pro nás přirozené se v Evropě pohybovat, využívat všech příležitostí, které nám otevřená Evropa dává a které bohužel kvůli komunismu generace našich rodičů a prarodičů neměly. To neznamená, že jsme méně „češští“ – spíš naopak. Jen své češství a evropanství vidíme jako cosi, co se vzájemně doplňuje a posiluje. Jako velká část naší generace máme zkrátka za sebou jinou zkušenost, a proto i jinou mentalitu, jiný pohled na svět, jiné ideály a hodnoty než politici, kteří řídí naši zemi posledních dvacet let. 

Ať mi klidně někdo vysvětluje, že mé názory jsou špatné, že třicátníci, kteří strávili pár let v zahraničí, nemají v české politice co pohledávat, že naše názory na Českou republiku, Evropu a svět jsou zcestné, apod. Těmto debatám rozumím a velmi rád je povedu. Ale ať mi nikdo prosím neříká, že přicházíme s něčím, co tu už bylo, že jsme ze setjného těsta jako lidé, kteří dovedli naši politiku do dnešního stavu.  

Zda jsme lepší, to musíme teprve dokázat. Ale že jsme jiní a že náš nástup sám o sobě znamená změnu, to je fakt, který nám nikdo nemůže upřít. Je na voličích, aby si vyhodnotili, zda česká politika takovou změnu potřebuje a zda nám dají šanci ukázat, že jsme nejen jiní, ale že také politiku budeme umět dělat lépe, než bylo doposud v našich končinách zvykem. 

 

Autor: Lukáš Macek | pondělí 18.5.2009 9:23 | karma článku: 16,85 | přečteno: 1540x
  • Další články autora

Lukáš Macek

Pochybná Vondrova obrana aneb předsednictví bylo předražené celé...

Podle časopisu Respekt se ministr Vondra v kauze Promopro mimo jiné brání i argumentem, že celkové výdaje na naše předsednictví byly srovnatelné s výdaji srovnatelně velkých zemí, které Unii předsedaly před námi. To je velmi překvapivé tvrzení...

4.2.2011 v 9:03 | Karma: 35,98 | Přečteno: 5689x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Při manipulaci s žárovkami se člověk snadno spálí, pane Fajmone…

Že se lze o žárovku pěkně spálit, ví každé malé dítě. Ne tak europoslanec Fajmon, který si na svému blogu přisadil v nadávání proti zákazu prodeje žárovek v Evropské unii. Nerad se opakuji a o tomto tématu už jsem zde psal. Ale když vidím, co si ostřílený europoslanec troufne napsat, nelze nereagovat...

6.1.2011 v 9:10 | Karma: 35,75 | Přečteno: 9029x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

ODS 2010: jeden krok vpřed, dva kroky zpět?

Nikdy jsem neskrýval svou skepsi ohledně schopnosti ODS stát se stabilní a silnou stranou přijatelnou pro široký okruh voličů pravice a středu. Nástup Petra Nečase a vznik středopravé vládní koalice jsem přesto sledoval s nadějí, že jsem se mýlil a že i u nás se snad konečně dožijeme vzniku názorově pluralitní silné pravicové strany, jako je známe ze zavedených demokracií. Co zbývá z této naděje po událostech uplynulých dní?

23.12.2010 v 20:30 | Karma: 20,20 | Přečteno: 2484x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Pražský podraz: zneužitý Tůma, otestovaný Nečas a Schwarzenberg

Doposud jsem byl přesvědčen, že obroda „Nečasovy“ ODS je iluze a Schwarzenbergova TOP09 geniálním marketingovým tahem Miroslava Kalouska a jeho někdejšího (klausovského) křídla u lidovců. Ale byly to jen hypotézy na základě pozorování minulosti a aktuálního složení obou stran. Nyní přišel test v podobě konkrétních rozhodnutí.

30.10.2010 v 12:38 | Karma: 32,29 | Přečteno: 3717x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Proč má smysl jít k senátním volbám

Za pár dní se bude volit třetina nových senátorů. Jak už bývá zvykem, většina voličů asi zůstane doma. A pokud přijdou, tak hlavně kvůli volbám komunálním. Lze se divit? Senát dodnes nedokázal přesvědčit o své nezbytnosti. Zažil pár chvil slávy (např. obrana ústavy za „opoziční smlouvy“, zamezení podezřelému nákupu Gripenů, serióznější přístup k evropským tématům, vítězství nad prezidentem ve střetu o charakter Ústavního soudu), poslední dobou však ničím moc nezaujal. Navzdory tomu – či právě proto – stojí za to k senátním volbám 2010 jít.

13.10.2010 v 10:05 | Karma: 13,20 | Přečteno: 2225x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Precheza dostala novou pokutu za únik oxidu siřičitého, má zaplatit půl milionu

27. dubna 2024  11:27

Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České...

Čínská armáda se vrátila k Tchaj-wanu. Dvanáct letadel přeletělo dělící linii

27. dubna 2024  11:11

Tchaj-wan v sobotu zaznamenal obnovenou aktivitu čínské armády ve své blízkosti. Tchajwanské...

Rusové v noci ničili ukrajinskou infrastrukturu, znovu útočili i na Charkov

27. dubna 2024  8:05,  aktualizováno  10:41

Sledujeme online Rusko v noci na sobotu zaútočilo na energetickou strukturu Ukrajiny. Ve třech oblastech poškodili...

Zemřel Robert Kvaček. Spisovateli a uznávanému historikovi bylo 91 let

27. dubna 2024  10:10,  aktualizováno  10:24

Ve věku 91 let zemřel historik a spisovatel Robert Kvaček. Ten patřil k největším osobnostem...

  • Počet článků 103
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2820x
Ředitel evropského kampusu Sciences Po (Pařížský institut politických věd) v Dijonu.

Lídr kandidátky SNK ED ve volbách do Evropského parlamentu 2009.