Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak nenechat propadnout svůj hlas

Neznám mnoho nadšených a přesvědčených voličů ODS. Zato jich znám hodně, kteří po zdrcující kritice „své“ strany dodají: „ale budu je volit, protože nechci nechat propadnout svůj hlas“. Teze o „propadlém hlasu“ – tedy o tom, že hlas pro stranu, která nedostane přes 5%, propadl – je v myslích českých voličů hluboce zakořeněná. A je asi nejsilnější volební zbraní ODS a ČSSD.

Pravda, volit stranu, která nedosáhne na žádné poslanecké křeslo, je frustrující. Ale lze mluvit o propadlém hlasu? Ne: je to jasný a nezpochybnitelný vzkaz „velkým“ stranám, kolik je tu voličů, kteří sice jdou k volbám, ale odmítají si vybrat mezi zavedenými stranami. Něco jako „bílý lístek“, který volební zákon umožňuje v jiných zemích. I pokud se hlasy roztříští a „propadnou“, je to důležitý způsob (pokud jich je hodně), jak establishmentu vzkázat, že voliči chtějí změnu. Establishment to může nějakou dobu ignorovat, ale ne věčně. 

Strach z propadlého hlasu je navíc typickým „samonaplňujícím se proroctvím“: protože se volič bojí propadlého hlasu, nevolí „malou“ stranu, ta neuspěje a volič má pocit, že udělal správně... Jenže kdyby svou obavu překonal, výsledek by dost možná dopadl jinak. U stran, které stabilně získávají kolem 2-3% (tedy mají relevantní jádro voličů, kteří je volí i navzdory strachu z propadlého hlasu), lze předpokládat, že kdyby nebylo pětiprocentní klauzule, často by hravě tuto hranici překročily. 

Tento strach také vytváří prostor pro možné manipulace. Dává obrovský vliv průzkumům veřejného mínění. V politicko-mediálním mikrosvětě kolují nejrůznější zkazky o tom, kdo, jak a za kolik manipuluje průzkumy, aby tu pomohl, tu zničil nějakou novou politickou stranu. Je to většinou nedoložitelné, ale je pravda, že průzkumy veřejného mínění získávají především kvůli strachu z propadlého hlasu vliv, který může být pro fungování demokracie nezdravý.  

Pro demokracii je pak samozřejmě velmi negativní to, že stále více voličů volí pouze negativní volbou: volí stále jen strany, které považují za „menší zlo“. I to velmi přispívá k cynickému pohledu na politiku, k „blbé náladě“: lidé nadávají na politiky, které přitom stále dokola volí, neboť se domnívají, že nemají alternativu, která by měla šanci na úspěch... 

Určitou roli hrají i psychologické efekty: lidé jsou rádi na straně vítěze. Česká politická scéna se nepohne, dokud si bude mnoho voličů myslet, že než zariskovat prohru s někým, koho volit chci, je lepší si buď vsadit na vítězství s někým, koho ve skutečnosti volit nechci, nebo se dokonce celé „hry“ vůbec nezúčastnit. Výsledkem je paradox, že ODS a ČSSD klesá popularita a rostou volební výsledky zároveň. 

V tomto začarovaném kruhu se nemůžeme točit věčně. Jednoho dne dosáhne frustrace voličů takové míry, že dojde k politickému zemětřesení. Riziko je, že to bude ku prospěchu extrémistů a populistů, ať už hajlují nebo vzpomínají s nostalgií na SSSR. Tedy pokud se dříve neprosadí umírněná alternativa nebo pokud tlak voličské nespokojenosti nepovede ODS a ČSSD ke změně obsahu i stylu jejich politiky. 

Proto dnes za skutečně propadlý hlas považuji:

1. Rezignovaný hlas pro ODS a ČSSD ze strany voliče, kterému se politika těchto stran nelíbí. Tyto strany soustavně ukazují, že se samy od sebe nezmění. Ke změně je dotlačí jediný argument, kterému rozumí: volební výprask. Volit jednu jako „menší zlo“ oproti té druhé znamená jen upevňovat jejich politický kartel a utvrzovat je v názoru, že volič „zkousne“ všechno. 

2. Neuvážený hlas pro strany, které jdou do voleb z recese či velikášství jednoho či dvou jednotlivců – a znevažují tak volební soutěž, znevěrohodňují úsilí těch, kdo dlouhodobě poctivě pracují na vzniku reálné alternativy k „velkým“ stranám. 

3. V eurovolbách, ve kterých jde také a především o poměr sil mezi pravicí a levicí na celoevropské úrovni,  je pak propadlým hlasem z hlediska středopravicového voliče hlas pro ODS. Ta svým rozhodnutím opustit klub EPP-ED dost pravděpodobně pomůže evropské levici, aby se právě klub evropských socialistů stal v novém Evropském parlamentu nejsilnějším, což bude mít přímé dopady na poměr sil  a proto i na práci celé této instituce (a též na práci Evropské komise) v dalších pěti letech. 

Právě v eurovolbách, ve kterých se nerozhoduje o vládní většině v české politice, je strach z pětiprocentní klauzule obzvlášť zbytečný. Naopak. Je to vzácná příležitost volit pozitivně, volit skutečně tu stranu, která nám vyhovuje, bez zbytečného taktizování. Před pěti lety to takto uchopilo 11,02% voličů, kteří podpořili středopravicový a rozumně proevropský postoj ztělesnený Josefem Zieleniecem, jako alternativu k ODS i stranám tehdejší vládní koalice. A to navzdory tomu, že i poslední předvolební průzkumy naší kandidátce dávaly jen něco málo přes 3%... 

Kolik takto pozitivně uvažujících voličů bude letos?

 

Autor: Lukáš Macek | úterý 26.5.2009 9:15 | karma článku: 23,29 | přečteno: 1973x
  • Další články autora

Lukáš Macek

Pochybná Vondrova obrana aneb předsednictví bylo předražené celé...

Podle časopisu Respekt se ministr Vondra v kauze Promopro mimo jiné brání i argumentem, že celkové výdaje na naše předsednictví byly srovnatelné s výdaji srovnatelně velkých zemí, které Unii předsedaly před námi. To je velmi překvapivé tvrzení...

4.2.2011 v 9:03 | Karma: 35,98 | Přečteno: 5689x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Při manipulaci s žárovkami se člověk snadno spálí, pane Fajmone…

Že se lze o žárovku pěkně spálit, ví každé malé dítě. Ne tak europoslanec Fajmon, který si na svému blogu přisadil v nadávání proti zákazu prodeje žárovek v Evropské unii. Nerad se opakuji a o tomto tématu už jsem zde psal. Ale když vidím, co si ostřílený europoslanec troufne napsat, nelze nereagovat...

6.1.2011 v 9:10 | Karma: 35,75 | Přečteno: 9029x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

ODS 2010: jeden krok vpřed, dva kroky zpět?

Nikdy jsem neskrýval svou skepsi ohledně schopnosti ODS stát se stabilní a silnou stranou přijatelnou pro široký okruh voličů pravice a středu. Nástup Petra Nečase a vznik středopravé vládní koalice jsem přesto sledoval s nadějí, že jsem se mýlil a že i u nás se snad konečně dožijeme vzniku názorově pluralitní silné pravicové strany, jako je známe ze zavedených demokracií. Co zbývá z této naděje po událostech uplynulých dní?

23.12.2010 v 20:30 | Karma: 20,20 | Přečteno: 2484x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Pražský podraz: zneužitý Tůma, otestovaný Nečas a Schwarzenberg

Doposud jsem byl přesvědčen, že obroda „Nečasovy“ ODS je iluze a Schwarzenbergova TOP09 geniálním marketingovým tahem Miroslava Kalouska a jeho někdejšího (klausovského) křídla u lidovců. Ale byly to jen hypotézy na základě pozorování minulosti a aktuálního složení obou stran. Nyní přišel test v podobě konkrétních rozhodnutí.

30.10.2010 v 12:38 | Karma: 32,29 | Přečteno: 3717x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Proč má smysl jít k senátním volbám

Za pár dní se bude volit třetina nových senátorů. Jak už bývá zvykem, většina voličů asi zůstane doma. A pokud přijdou, tak hlavně kvůli volbám komunálním. Lze se divit? Senát dodnes nedokázal přesvědčit o své nezbytnosti. Zažil pár chvil slávy (např. obrana ústavy za „opoziční smlouvy“, zamezení podezřelému nákupu Gripenů, serióznější přístup k evropským tématům, vítězství nad prezidentem ve střetu o charakter Ústavního soudu), poslední dobou však ničím moc nezaujal. Navzdory tomu – či právě proto – stojí za to k senátním volbám 2010 jít.

13.10.2010 v 10:05 | Karma: 13,20 | Přečteno: 2225x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Pro mírové rozhovory s Ukrajinou nejsou důvody, řekl Kreml. Jednat odmítá i Kyjev

27. dubna 2024  11:45,  aktualizováno  12:14

V současné době neexistují důvody pro mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou, protože Kyjev...

KOMENTÁŘ: Jako figurky na šachovnici StB. Akce Skaut byla obří past na odboj

27. dubna 2024

Premium Odboj, nebo provokace? Před pětasedmdesáti lety, v dubnu roku 1949, vrcholila u nás akce Skaut,...

Sociální nůžky se rozevírají. Češi chudnou, ač pracují, říká antropoložka

27. dubna 2024

Minimální důstojná mzda pro rok 2023 činila 45 573 korun hrubého, vypočítala Platforma pro...

Precheza dostala novou pokutu za únik oxidu siřičitého, má zaplatit půl milionu

27. dubna 2024  11:27

Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 103
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2820x
Ředitel evropského kampusu Sciences Po (Pařížský institut politických věd) v Dijonu.

Lídr kandidátky SNK ED ve volbách do Evropského parlamentu 2009.