Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Podivná evropská parta ODS

Tak ODS skutečně odchází v Evropském parlamentu ze středopravicové frakce EPP-ED a zakládá s britskými konzervativci novou, euroskeptickou frakci. Chystal jsem se rozebrat, kdo jsou přirození spojenci ODS v Evropě, ale udělala to za mne redakce idnes.cz, kterou snad nikdo neosočí ze zaujetí proti straně z Jánského vršku.

 Zde je citace z idnes.cz („ODS oznámila vznik nové konzervativní frakce v europarlamentu“, 22. 6. 2009), jen jsem podtrhl nejzajímavější pasáže... 

„Spojené království Velké Británie a Severního Irska: Konzervativní strana (....) zaměřena na tradiční konzervativismus a britský unionismus. Předseda: David Cameron.

Polsko: Právo a spravedlnost (15 členů) (...) profiluje se jako křesťanská národně a sociálně konzervativní strana. S ODS ji pojí euroskeptismus. Staví se mimo jiné proti potratům a údajné "homosexuální propagandě". Předseda strany: Jaroslaw Kaczynski

(...)

Belgie: Lijst Dedecker (1 člen) (...) Hlásí se k odkazu zavražděného Pima Fortuyna, který výrazně oponoval přistěhovalectví muslimů, podporoval právo na sňatky homosexuálů a legalizaci drog. Předseda Jean-Marie Dedecker.

Finsko: Centristická strana (zapojí se 1 člen, ostatní zůstanou v Alianci liberálů a demokratů pro Evropu) (...) hlásí se k centrismu, agrárnictví a liberalismu. Předseda Mattti Vanhanen.

Maďarsko: Maďarské demokratické fórum (1 člen) (...) hlásí se ke křesťanství a liberálnímu konzervativismu. Předseda Ibolya Dávid.

Lotyšsko: Za vlast a svobodu (1 člen) (...) hlásí se k nacionalismu a konzervativismu. V Lotyšsku je (třebaže nepočetně) zastoupena v parlamentu, působí ve vládě, svého času měla i premiéra. Předseda: Roberts Zile.

Nizozemsko: Křesťanská unie (1 člen) (...) V otázce etiky je konzervativní, v otázce ochrany přírody a ekonomiky má levicovější názory. Předseda: André Rouvoet.“ 

Ptám se: co dělá dominantní strana české pravice v této partě? 

Jediná strana, která odpovídá standardu, který by člověk od strany, která chce stabilně vyhrávat volby a vládnout v České republice, jsou britští konzervativci (a snad ještě MDF). A to je hodně málo. Tím spíše, že britské zájmy jsou těm českým – už jen kvůli geopolitické situaci obou zemí – hodně vzdálené. Bohužel se však není čemu divit. ODS o odchod z EPP-ED usiluje už dávno (respektive skupina kolem Jana Zahradila, který se v podobně bizarní skupině angažoval již v letech 2002-03 v rámci Konventu o budoucnosti Evropy). „Proevropská“ (opravdu?) dvojice Topolánek  - Vondra nebyla schopna to změnit. Přesto, že jim praktická zkušenost z předsednictví musela ukázat, jak nesmyslný tento krok je, a to z řady důvodů.  

1. ODS přispívá k oslabení evropské pravice. EPP vyhrála volby natolik, že zřejmě zůstane nejsilnější frakcí, ale ztráta cca 40 poslanců je nutně cítit. Ne v práci frakce (statistika aktivity Jana Zahradila v minulém parlamentu v roli šéfa české národní delegace v rámci frakce EPP-ED sestává ze tří nul), ale v její síle navenek – která určuje např. rozdělení vlivných postů v EP, čas pro projevy na plénech, apod. Navíc k tomu dochází v politickém kontextu, kdy lze očekávat výrazné střety mezi pravicí a levicí (zatímco dojde-li k ratifikaci Lisabonské smlouvy, bude debata o uspořádání EU  - ve které se ODS skutečně výrazně liší od průměru EPP - pravděpodobně na delší dobu odsunuta stranou). 

2. Vliv europoslanců v nové frakci poklesne. To vědí i europoslanci za britské konzervativce, z nichž mnoho nebylo zrovna nadšeno rozhodnutím vedení strany opustit EPP-ED. Čím větší frakce, tím větší prostor pro její europoslance, pokud jsou schopní a aktivní. 

3. Navíc tato frakce se rodí z konfliktu – vztahy s EPP budou samozřejmě hodně složité. Bude-li si moci EPP vybrat, jistě bude dávat přednost zaběhlé spolupráci s liberální frakcí, než s euroskeptiky s nálepkou „odpadlíků“. 

4. Do budoucna se ODS odstřihává od vlivné sítě velkých středopravicových stran. Propojení skrze EPP nemá vliv jen v Evropském parlamentu: příslušnost k „politické rodině“ či přímo k evropské politické straně má svůj význam i v jiných politických orgánech EU, třeba ve velmi vlivné Evropské radě, složené z šéfů vlád členských zemí. Hypotetický budoucí premiér za ODS bude z politického hlediska v Evropské radě izolován. Zatímco britskému premiérovi něco takového může být celkem jedno (neboť jeho vliv je nepominutelný sám o sobě bez ohledu na politické vazby), u premiéra České republiky to je zbytečné – ba přímo trestuhodné – plýtvání politickým potenciálem.  

Jedna nejnovější perlička na konec. Rodící se euroskeptická frakce má namále, sotva vznikla. Podle blogu (většinou dobře informovaného) bruselského zpravodaje francouzského listu Libération již ODS nemůže počítat s finským europoslancem Hannu Takkulou, který prý nakonec zůstane ve své původní frakci (ALDE). Frakce se tak dostává na dolní hranici potřebného počtu zastoupených zemí (musí mít alespň 25 členů ze 7 členských zemí). Minimálně jeden poslanec přitom do této frakce zrovna  nezapadá a je v ní, zdá se, jen z vnitropolitických důvodů: Lajos Bokros z Maďarského demokratického fóra.

Na druhou stranu cesta zpět do EPP by byla hodně bolestná, lze tedy očekávat, že ODS a její spojenci udělají vše, aby novou frakci udrželi. Jen se možná budeme divit, jakou podivnou figuru toto spojenectví ještě naverbuje. Třeba někoho z Bossiho Ligy severu?

Autor: Lukáš Macek | pátek 26.6.2009 11:20 | karma článku: 16,49 | přečteno: 2695x
  • Další články autora

Lukáš Macek

Pochybná Vondrova obrana aneb předsednictví bylo předražené celé...

Podle časopisu Respekt se ministr Vondra v kauze Promopro mimo jiné brání i argumentem, že celkové výdaje na naše předsednictví byly srovnatelné s výdaji srovnatelně velkých zemí, které Unii předsedaly před námi. To je velmi překvapivé tvrzení...

4.2.2011 v 9:03 | Karma: 35,98 | Přečteno: 5689x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Při manipulaci s žárovkami se člověk snadno spálí, pane Fajmone…

Že se lze o žárovku pěkně spálit, ví každé malé dítě. Ne tak europoslanec Fajmon, který si na svému blogu přisadil v nadávání proti zákazu prodeje žárovek v Evropské unii. Nerad se opakuji a o tomto tématu už jsem zde psal. Ale když vidím, co si ostřílený europoslanec troufne napsat, nelze nereagovat...

6.1.2011 v 9:10 | Karma: 35,75 | Přečteno: 9029x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

ODS 2010: jeden krok vpřed, dva kroky zpět?

Nikdy jsem neskrýval svou skepsi ohledně schopnosti ODS stát se stabilní a silnou stranou přijatelnou pro široký okruh voličů pravice a středu. Nástup Petra Nečase a vznik středopravé vládní koalice jsem přesto sledoval s nadějí, že jsem se mýlil a že i u nás se snad konečně dožijeme vzniku názorově pluralitní silné pravicové strany, jako je známe ze zavedených demokracií. Co zbývá z této naděje po událostech uplynulých dní?

23.12.2010 v 20:30 | Karma: 20,20 | Přečteno: 2484x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Pražský podraz: zneužitý Tůma, otestovaný Nečas a Schwarzenberg

Doposud jsem byl přesvědčen, že obroda „Nečasovy“ ODS je iluze a Schwarzenbergova TOP09 geniálním marketingovým tahem Miroslava Kalouska a jeho někdejšího (klausovského) křídla u lidovců. Ale byly to jen hypotézy na základě pozorování minulosti a aktuálního složení obou stran. Nyní přišel test v podobě konkrétních rozhodnutí.

30.10.2010 v 12:38 | Karma: 32,29 | Přečteno: 3717x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Proč má smysl jít k senátním volbám

Za pár dní se bude volit třetina nových senátorů. Jak už bývá zvykem, většina voličů asi zůstane doma. A pokud přijdou, tak hlavně kvůli volbám komunálním. Lze se divit? Senát dodnes nedokázal přesvědčit o své nezbytnosti. Zažil pár chvil slávy (např. obrana ústavy za „opoziční smlouvy“, zamezení podezřelému nákupu Gripenů, serióznější přístup k evropským tématům, vítězství nad prezidentem ve střetu o charakter Ústavního soudu), poslední dobou však ničím moc nezaujal. Navzdory tomu – či právě proto – stojí za to k senátním volbám 2010 jít.

13.10.2010 v 10:05 | Karma: 13,20 | Přečteno: 2225x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Euro, aneb (bolestivá) výchova k ctnosti

Při glosování dnešních problémů v eurozóně často zaznívá věta zdánlivě apelující na zdravý rozum: „Je přece nesmysl zavádět jednotnou měnu pro země, které na tom jsou ekonomicky každá jinak!“. Vtip je v tom, že přijetí eura nikdy nebylo myšleno ani prezentováno jako pouhé naroubování jednotné měny na spolek zemí, ve kterém si každý dál vede svou hospodářskou politiku, jak se mu zlíbí. Země přecházející na euro se zavazují vést nadále svou hospodářskou politiku v souladu s principy, na kterých stojí evropská Hospodářská a měnová unie (HMU), v logice celkové hospodářské konvergence.

12.10.2010 v 9:03 | Karma: 24,32 | Přečteno: 4310x | Diskuse| Ostatní

Lukáš Macek

Euro – oběť vlastního úspěchu?

Události kolem eura a (nejen) Řecka vyvolaly škodolibý úsměv na tváři euroskeptiků. „Vždyť jsme to říkali! Euro je nesmyslný a škodlivý projekt!“ Na první pohled se může zdát, že mají pravdu. Ale jen na ten první... Po delší odmlce (letní tendence k „dolce farniente“ a hektičnost začátku akademického roku nejsou přítelem mého blogování...) se vracím (nejen) s malým seriálem na obranu eura.

11.10.2010 v 10:28 | Karma: 11,66 | Přečteno: 2378x | Diskuse| Ostatní

Lukáš Macek

Koaliční smlouva na jednu stránku

Politici ODS, TOP09 a VV nám už skoro tři týdny pečou koaliční smlouvu. Na veřejnost prosakují nejrůznější dílčí informace o jejím obsahu. Jedno se zdá však již teď jasné: vyjednavači směřují k sepsání dlouhé a velmi detailní smlouvy. Nemyslím si, že je to šťastné řešení.

22.6.2010 v 14:01 | Karma: 20,23 | Přečteno: 2941x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Falešné a skutečné problémy s přímou demokracií typu VV

Mnohá média se v uplynulých dnech opakovaně pozastavovala nad skutečností, že Věci veřejné (VV) chtějí o koaliční smlouvě nechat rozhodnout své registrované příznivce v on-line referendu. A někteří komentátoři i politici mají tendenci to vydávat za příklad jejich nečitelnosti a nespolehlivosti jakožto politického partnera. Tento argument je nefér. Ale na druhou stranu pomíjí jeden skutečně problematický prvek vnitřního fungování VV, na který by se naopak partneři, novináři i občané Johnovy strany ptát určitě měli.

18.6.2010 v 17:37 | Karma: 14,64 | Přečteno: 2342x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Ještě k prohře Jiřího Paroubka

Jedním z velmi diskutovaných povolebních témat je výsledek ČSSD, příčiny jejího neúspěchu. Z některých s levicí více či méně sympatizujících kruhů i od samotného Jiřího Paroubka zaznívá nařek nad „antiparoubkovskou hysterií pravicových médií“. Byť na pojmu „hysterie“ možná něco je, toto vysvětlení mizerného výsledku ČSSD zaměňuje příčiny a následky.

17.6.2010 v 9:03 | Karma: 28,41 | Přečteno: 3064x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Dva Nečasové: který z nich vyhraje?

Na povolební scéně dnes máme dva Petry Nečase: Petra Nečase, lídra ODS, který pro svou stranu dosáhl historicky nejslabšího volebního výsledku. A Petra Nečase, potenciálního lídr středopravicového bloku, jehož síla nemá v dějinách České republiky obdoby... Kterého z nich si historie zapamatuje?

31.5.2010 v 14:07 | Karma: 23,04 | Přečteno: 2798x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

O co hraje TOP09?

Jakmile začalo být jasné, že spojenectví ODS, TOP09 a VV bude mít přes 115 hlasů, přirozená reakce snad všech pozorovatelů (ale i lídra ODS) byla jednoznačná: toto je budoucí středopravicová vládní koalice. O to podivněji působí, že vzápětí začal zaznívat disonantní hlas ze strany TOP09. Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek se okamžitě začali do Věci veřejných ostře trefovat.

31.5.2010 v 11:52 | Karma: 20,64 | Přečteno: 3544x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Volby 2010: nečekaně dobré zprávy

Upřímně řečeno, od letošních voleb jsem nic moc dobrého nečekal. O to milejší je dnešní překvapení z přehršle dobrých zpráv.

29.5.2010 v 20:42 | Karma: 29,94 | Přečteno: 3225x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Co čekat od nadcházejících voleb?

Jednou z tragédií české politiky je stav naší pravice, která dosud nepřekonala trauma z nesmyslně vyhroceného rozkolu z roku 1997. Na počátku 90. let přitom dostala historickou příležitost být motorem polistopadového vývoje. Po několika letech ji však trestuhodně promrhala a dodnes se z toho nevzpamatovala. Změní na tom něco nadcházející volby?

24.5.2010 v 10:13 | Karma: 37,91 | Přečteno: 8408x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

O trapných úvahách, kam s Topolánkem

Jak Mirek Topolánek oznámil, že končí v politice, začala média spekulovat o tom, čím se bude dál živit. Tyto úvahy jsou tristním svědectvím o stavu našeho veřejného života, a to minimálně ze dvou úhlu pohledu.

2.4.2010 v 9:11 | Karma: 37,38 | Přečteno: 8935x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Topolánek & LUI: soumrak zbohatlíků v české politice?

Dělat z Mirka Topolánka na základě jeho výstupu při focení pro časopis LUI homofoba či antisemitu je nesmysl. Ano, jeho neustálé opakování, že homosexualitu „neřeší“ a jen ve věci adopcí homosexuálními páry má „mentální blok“, působí křečovitě a trapně. Ale není to homofobie. Nevábný reflex zmínit v daném kontextu premiérovo židovství je spíše tématem pro psychoanalýzu, než pro trestní oznámení. Na zveřejněných videích nevidíme antisemitu, „jen“ rozžvaněného politika, kterému jsou zcela cizí věci jako třeba přemýšlení v nuancích, preciznost formulací či domýšlení vlastních výroků. Ale že je Topolánek takový, to víme již minimálně od odby, kdy několikaleté politické úsilí evropských politických reprezentací shrnul do půvabného slůvka „shit“. Není proto celý ten poprask vůči předsedovi ODS nefér? Není. Protože ten člověk opřený o futro a rozverně rozvíjející myšlenkové pochody obsahem i formou hodné průměrného žáka předlistopadové základní školy zkrátka nemá být premiérem. A už vůbec ne premiérem za stranu, která se vydává za seriózní konzervativně-liberální sílu.

25.3.2010 v 15:35 | Karma: 28,33 | Přečteno: 3616x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Dva TOP roky Václava Klause

Před dvěma lety byl prezidentem republiky znovuzvolen Václav Klaus. Byl jsem tehdy součástí týmu Jana Švejnara a nemohu si odpustit jisté zadostiučinění, neboť zhruba vše, co jsme tehdy veřejnosti i volitelům a jejich spolupracovníkům říkali, se (bohužel) potvrdilo.

16.2.2010 v 13:00 | Karma: 25,15 | Přečteno: 3913x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Ne, Topolánek ODS neotevřel

Na www.lidovky.cz vyšla zajímavá diskuse mezi Martinem Weissem a Petrem Kamberským na téma, zda se ODS za Mirka Topolánka otevřela (teze PK) či uzavřela, resp. zůstala uzavřená jako za Václava Klause (teze MW). Oba diskutující však opomenuli některé důležité aspekty tohoto problému.

16.2.2010 v 10:08 | Karma: 17,72 | Přečteno: 3429x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Léčba Obamou?

Prezident Obama nepřijede na letošní summit EU-USA. Potvrdil tak, že v čele USA dnes stojí politik, pro kterého je vazba na Evropu druhořadou záležitostí. Dal to najevo již několikrát: třeba když nepřijel na oslavy 20. výročí pádu Berlínské zdi či svým necitlivým postupem ve věci protiraketové obrany. Není se co divit. V dnešním světě je význam Evropy stále méně samozřejmý, než tomu bylo v minulosti. A nelze spoléhat na to, že by osobní historie Baracka Obamy kompenzovala tento evropský ústup ze slávy: jeho otec byl Afričan, on sám se narodil a většinu dětství strávil na Havaji, několik dětských let strávil v Indonésii. Lze se divit, že jeho vnímání světa je mnohem méně „eurocentristické“, než bylo zvykem u jeho předchůdců?

5.2.2010 v 9:06 | Karma: 27,74 | Přečteno: 5217x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Co by měl dělat český eurokomisař?

Po měsících váhání a nejistoty víme, kdo se stane příštím českým eurokomisařem a co by měl mít na starosti, pokud bude Komise „Barroso II" definitivně schválena Evropským parlamentem (EP). Vyvstává tím před námi nová podstatná otázka: Co je v našem a evropském zájmu, aby ve funkci prosazoval?

27.1.2010 v 9:07 | Karma: 13,54 | Přečteno: 2805x | Diskuse| Politika
  • Počet článků 103
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2820x
Ředitel evropského kampusu Sciences Po (Pařížský institut politických věd) v Dijonu.

Lídr kandidátky SNK ED ve volbách do Evropského parlamentu 2009.