Lekce pro a ze Sarkozyho

11. 02. 2009 9:54:59
Výrok Nicolase Sarkozyho o „relokalizaci“ automobilové výroby z České republiky do Francie je nesmysl – z ekonomického i politického hlediska. Všichni, kdo jej označili za nehorázné porušení logiky Evropské unie, mají pravdu.

Je však vhodné k tomu dodat pár doplňujících informací:

1. Jednalo se o jednu větu v pětačtyřicetiminutovém rozhovoru, ve kterém Sarkozy zvládnul naštvat nejen Čechy, ale jinou „zlou větičkou“ i Brity. Primárně se však jednalo o pokus zapůsobit pozitivně na francouzskou veřejnost.

2. Za touto (zbytečnou) větičkou nebyl žádný konkrétní návrh, který by směřoval k tlaku na automobilky k „relokalizaci“ ze střední Evropy do Francie. Od Sarkozyho to byl pokus o líbivé gesto k určité části domácího publika. A malé (zbytečné) kopnutí do českého kotníku. Podíváme-li se na konkrétní návrh, se kterým v této souvislosti Sarkozy přišel, je to zcela v pořádku: Francie sníží daňovou zátěž pro své podniky. To není protekcionismus, to je daňová konkurence, po jejíž svobodě jsme vždy volali („proevropané“ i „euroskeptici“).

3. Za svou větu o „relokalizaci“ a České republice si Sarkozy vysloužil ostrou kritiku i ve Francii, a to i z kruhů, odkud by ji u nás málokdo čekal:

- šéf odborové centrály CFDT François Chérèque prohlásil: „Tvrdí nám, že budoucnost Evropy je v tom, že eventuálně zavřeme továrny v Česku, abychom je udrželi ve Francii. No co to je za evropskou vizi! Co získáme tím, že Češi přijdou o práci a už jim nebudeme moci prodávat svá auta? To nám bude na hodně, vyrábět auta, když nám je nebudou moci kupovat. (...) Ano, bojím se toho [na otázku, zda existuje riziko protekcionismu v Evropě].“

- vlivný bruselský zpravodaj levicového listu Libération, Jean Quatremer, který jinak nenechává na českém předsednictví niť suchou, zase na svém blogu napsal článek s ironickým titulkem „Nicolas Sarkozy vymýšlí národní protekcionismus v Evropě bez hranic“, kde mj. říká: „(...) věčný příběh o zlé delokalizaci neslouží k ničemu jinému, než k štvaní veřejných mínění proti Unii a zemím východní Evropy. V podstatě takový slabý odvar „polského instalatéra“.“

Takže Sarkozy si zaslouží ostrou kritiku a dostává se mu jí nejen z českých řad, což je povzbudivé. Ale na druhou stranu tuto epizodu používat jako argument proti EU, resp. proti Lisabonské smlouvě (LS) je průhledně účelové a nesmyslné:

1. Kdyby nebylo EU, prostor pro protekcionismus by byl mnohonásobně širší. Je to právě díky EU, že Sarkozy nemá příležitost k ničemu jinému, než k mediálnímu plácnutí do vody.

2. Hlavní význam LS je v tom, že konsoliduje EU a potvrzuje vůli a závazek dnešních 27 členských zemí k pokračování v tomto společném díle. Přijetí LS proto znamená významné posílení EU a evropského závazku všech zúčastněných zemí; zužuje tak prostor pro „protievropská“, protekcionistická řešení. Naopak její nepřijetí by reálně mohlo odstartovat plíživý rozpad EU a oslabit ochotu jednotlivých zemí brát vážně své členské závazky. Cosi podobného evropská integrace již zažila v 70. letech...

3. Argument, že LS by dala Sarkozymu větší prostor k prosazování sobeckých francouzských zájmů na úkor zemí jako je ČR, nemá oporu ve faktech. LS zachovává rozumnou rovnováhu mezi malými, středními a velkými zeměmi EU. Naopak kdyby došlo ke vzniku „jádra“ a „periferie“ EU (tj. k „vícerychlostní Evropě“, ke které by s velkou pravděpodobností vývoj EU po zamítnutí Lisabonu vedl), byli bychom vůči „jádru“ (kde by Francie hrála nepochybně silnější roli) ve slabší pozici, než jsme dnes a budeme i zítra po eventuálním přijetí Lisabonu - jakožto rovnoprávný člen homogenní 27-členné EU.

4. Celá tato záležitost ukazuje kontrast mezi silným propojením v hospodářské oblasti (jednotný vnitřní trh) a slabostí teprve postupně se rodícího společného veřejného a politického prostoru. Máme společný trh, ale politici zatím bez zábran ve své domácí politice mohou svým spoluobčanům i médiím vykládat věci, které ignorují evropský kontext, mohou účelově brnkat na nacionalistické a protekcionistické nálady. Posílení politické integrace, postupné vytváření skutečné celoevropské politické úrovně (nikoli na úkor a proti členským státům, ale vedle nich, jako jejich doplněk) bude politiky tlačit k zodpovědnějšímu přístupu: budou muset brát větší ohled na evropské souvislosti a dopady svých výroků a činů. To je pro nás výhodné a LS otevírá tuto perspektivu.

Celou tuto aféru můžeme nakonec vnímat celkem pozitivně:

1. Česká vláda dostala pěknou příležitost dát Sarkozymu lekci z „evropanství” a dodat konkrétní a aktuální obsah svému sloganu "Evropa bez bariér". Doufejme, že si Sarkozy tuto lekci vezme k srdci. K zamyšlení by ho mělo ponouknout i to, že se mu podařilo dostat na jednu loď českou vládu a francouzské odboráře...

2. Tato epizoda snad probudila českou vládu k aktivitě. Bylo na čas (více zde). Premiér Topolánek nyní svolal mimořádnou Evropskou radu. Musí nyní ukázat, že si dokáže udržet iniciativu a že výstupy této Evropské rady posunou EU k rozumné a ke společným pravidlům citlivé hospodářské politice pro nadcházející nelehké měsíce.

Autor: Lukáš Macek | středa 11.2.2009 9:54 | karma článku: 28.65 | přečteno: 4076x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Michal Sabó

Nechte nám Mrazíka! Proč Češi stále milují Rusko a staré časy?

Česká veřejnost je rozdělena na dvě poloviny. Jedna podporuje Ukrajinu, druhá si stojí za Ruskem. Co vede lidi k hájení tyranie?

29.3.2024 v 6:45 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 14 | Diskuse

Jiří Žamboch

Putinovo dnešní vojenské srovnání NATO a Ruska záměrně kulhá.Situace Ruska je o dost lepší

Dnešní srovnání NATO Putinem dalším chytrým Putinovým tahem.Prohlášení "Rusko vydává desetkrát méně na obranu než Spojené státy, tak je ruský útok na NATO nesmyslný." má ukolébat veřejnost evropských členů NATO.Je to však jinak.

28.3.2024 v 20:10 | Karma článku: 10.81 | Přečteno: 268 | Diskuse

Jan Pavelec

ČR má se svým upoceným pojetím liberalismu 200 let zpoždění.

Podle Listiny základních práv a svobod se Česká republika nesmí vázat na jakoukoliv výlučnou ideologii či náboženské vyznání, a podle Ústavy má být státem sociálním, nikoliv (neo)liberálním.

28.3.2024 v 15:50 | Karma článku: 14.60 | Přečteno: 225 | Diskuse

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 29.23 | Přečteno: 630 | Diskuse

Petr Duchoslav

Ruský břeh Roberta Fica

Jsem proslovenský, dělám vlasteneckou a suverénní politiku, vše jen pro národ. Tak by se stručně dala charakterizovat politika staronového premiéra Roberta Fica. Zní to sice líbivě, ale realita je bohužel jiná.

27.3.2024 v 9:24 | Karma článku: 25.27 | Přečteno: 529 | Diskuse
Počet článků 103 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2820
Ředitel evropského kampusu Sciences Po (Pařížský institut politických věd) v Dijonu.

Lídr kandidátky SNK ED ve volbách do Evropského parlamentu 2009.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...