Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vláda České republika slavnostně prohlašuje: bílá není černá!

Po kuriozní parlamentní tradici přijímání zákonů o zásluhách politiků („lex Masaryk“, „lex Beneš“) přináší nyní česká politická reprezentace evropské právní a politické vědě nový hodnotný příspěvek. Nazval bych to „deklarováním evidentního“ či „politickým rozrážením otevřených dveří“. Naposledy se o to zasloužili poslankyně Mallotová a poslanec Krill, když navrhli usnesení o tom, že Lisabonská smlouva nezpochybní Benešovy dekrety. Navzdory vtipné glose ministra Schwarzenberga, že je „zhruba tak nutné jako doprovodné prohlášení, že po vstupu v platnost Lisabonské smlouvy bude nadále po dešti mokro“, bylo poslanci nakonec schváleno. Ale nedivme se: průkopníkem v této disciplíně je samotná Topolánkova vláda.

Víte, co to je prohlášení č. 53 připojené k Lisabonské smlouvě? Ne? Chyba! Je to Prohlášení České republiky k Listině základních práv Evropské unie. Má bohužel jen jednu vadu: je úplně zbytečné. 

Podívejme se na něj detailně (text prohlášení je podtržen; texty z Lisabonské smlouvy či Listiny základních práv EU jsou vyznačeny modře; tučně jsou vyznačeny vyloženě shodné pasáže): 

1. Česká republika připomíná, že ustanovení Listiny základních práv Evropské unie jsou určena orgánům a institucím Evropské unie v souladu se zásadou subsidiarity a rozdělením pravomocí mezi Evropskou unií a jejími členskými státy, jak bylo znovu potvrzeno v prohlášení (č. 18) o vymezení pravomocí. Česká republika zdůrazňuje, že její ustanovení jsou určena členským státům pouze tehdy, pokud provádějí právo Unie, a nikoli tehdy, když přijímají nebo provádějí vnitrostátní právo nezávisle na právu Unie.“ 

Velmi užitečné připomenutí, když víme, že Listina výslovně říká: Ustanovení této listiny jsou při dodržení zásady subsidiarity určena orgánům, institucím a jiným subjektům Unie, a dále členským státům, výhradně pokud uplatňují právo Unie.

Ještě že Lisabonskou smlouvu nepsali právníci Topolánkovy vlády. Už tak dlouhý text by byl dvojnásobný, neboť pokaždé, když by se tam říkalo, že něco je výhradně bílé, dodávalo by se, že to tím pádem není ani černé či fialové! 

2. Česká republika rovněž zdůrazňuje, že Listina nerozšiřuje oblast uplatňování práva Unie a nezakládá žádnou novou pravomoc Unie. Listina nezužuje oblast uplatňování vnitrostátního práva a neomezuje žádné současné pravomoci vnitrostátních orgánů v této oblasti.“ 

Ano, jistě, kdyby Česká republika toto nezdůraznila, určitě by si nikdo nevšiml, že v Lisabonské smlouvě se říká: Listina nijak nerozšiřuje pravomoci Unie vymezené ve Smlouvách. A v Listině samotné pak: Tato listina nerozšiřuje oblast působnosti práva Unie nad rámec pravomocí Unie, ani nevytváří žádnou novou pravomoc či úkol pro Unii, ani nemění pravomoc a úkoly stanovené ve Smlouvách. 

3. Česká republika podtrhuje, že pokud Listina uznává základní práva a zásady, které vyplývají z ústavních zvyklostí společných členským státům, tato práva a zásady musí být vykládány v souladu s těmito zvyklostmi.“ 

Já bych jen rád podtrhnul fakt, že v Listině se praví: Pokud tato listina uznává základní práva, která vyplývají z ústavních tradic společných členským státům, musí být tato práva vykládána v souladu s těmito tradicemi. 

4. Česká republika dále zdůrazňuje, že žádné ustanovení této Listiny nesmí být vykládáno jako omezení nebo narušení lidských práv a základních svobod, které jsou v oblasti své působnosti uznávány právem Unie a mezinárodními smlouvami, jejichž smluvní stranou je Unie nebo všechny její členské státy, včetně Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, a ústavami členských států.“ 

Je dobré to zdůraznit, vždyť Listina říká jen toto: Základní práva, která jsou zaručena Evropskou úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod a která vyplývají z ústavních tradic společných členským státům, tvoří obecné zásady práva Unie. (...) Žádné ustanovení této listiny nesmí být vykládáno jako omezení nebo narušení lidských práv a základních svobod, které v oblasti své působnosti uznávají právo Unie, mezinárodní právo a mezinárodní smlouvy, jejichž stranou je Unie nebo všechny členské státy, včetně Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, a ústavy členských států. 

Topolánkovým spolupracovníkům nemohu upřít velkou zručnost v používání funkce „kopírovat/vložit“... Na jejich obhajobu též musím říci, že nešvar opakovat již vyřčené, aby byl ten který stát upokojen, je bohužel běžnou praxí, jak v EU dosahovat kompromisů. Nelze se pak divit, že výsledné texty jsou dlouhé a nepříliš čtivé. 

Člověk by mohl jen mávnout rukou. Problém je, že tento typ požadavků nás znevěrohodňuje. Buď to vypadá, jako že naši vyjednavači smlouvu a Listinu pořádně nečetli, nebo že se necháme opít rohlíkem: něčeho se ve smlouvě bojíme, ale upokojí nás, když se nám to ještě jednou zopakuje... Dlužno říci, že Britové a Poláci si ve stejné věci vyjednali (dle mého názoru též zbytečnou) výjimku, ale aspoň jimi vyžádaný text má nějaký obsah, někam věc posouvá oproti smlouvě samotné.

Nejlepší cesta, jak se v EU prosazovat a vybudovat si výrazný vliv, vede přes kompetentnost lidí, kteří nás tam reprezentují. Je proto vždy velmi nešťastné, když se usvědčujeme z pravého opaku. V průběhu Konventu mi bylo smutno, když delegát české vlády pouštěl do oběhu text, ve kterém byly objektivní chyby usvědčující autora ze špatné znalosti fungování Evropské unie. „Naše“ usnensení č. 53 má bohužel podobně negativní efekt...

Autor: Lukáš Macek | pátek 20.2.2009 14:30 | karma článku: 20,20 | přečteno: 2422x
  • Další články autora

Lukáš Macek

Pochybná Vondrova obrana aneb předsednictví bylo předražené celé...

Podle časopisu Respekt se ministr Vondra v kauze Promopro mimo jiné brání i argumentem, že celkové výdaje na naše předsednictví byly srovnatelné s výdaji srovnatelně velkých zemí, které Unii předsedaly před námi. To je velmi překvapivé tvrzení...

4.2.2011 v 9:03 | Karma: 35,98 | Přečteno: 5689x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Při manipulaci s žárovkami se člověk snadno spálí, pane Fajmone…

Že se lze o žárovku pěkně spálit, ví každé malé dítě. Ne tak europoslanec Fajmon, který si na svému blogu přisadil v nadávání proti zákazu prodeje žárovek v Evropské unii. Nerad se opakuji a o tomto tématu už jsem zde psal. Ale když vidím, co si ostřílený europoslanec troufne napsat, nelze nereagovat...

6.1.2011 v 9:10 | Karma: 35,75 | Přečteno: 9029x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

ODS 2010: jeden krok vpřed, dva kroky zpět?

Nikdy jsem neskrýval svou skepsi ohledně schopnosti ODS stát se stabilní a silnou stranou přijatelnou pro široký okruh voličů pravice a středu. Nástup Petra Nečase a vznik středopravé vládní koalice jsem přesto sledoval s nadějí, že jsem se mýlil a že i u nás se snad konečně dožijeme vzniku názorově pluralitní silné pravicové strany, jako je známe ze zavedených demokracií. Co zbývá z této naděje po událostech uplynulých dní?

23.12.2010 v 20:30 | Karma: 20,20 | Přečteno: 2484x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Pražský podraz: zneužitý Tůma, otestovaný Nečas a Schwarzenberg

Doposud jsem byl přesvědčen, že obroda „Nečasovy“ ODS je iluze a Schwarzenbergova TOP09 geniálním marketingovým tahem Miroslava Kalouska a jeho někdejšího (klausovského) křídla u lidovců. Ale byly to jen hypotézy na základě pozorování minulosti a aktuálního složení obou stran. Nyní přišel test v podobě konkrétních rozhodnutí.

30.10.2010 v 12:38 | Karma: 32,29 | Přečteno: 3717x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Proč má smysl jít k senátním volbám

Za pár dní se bude volit třetina nových senátorů. Jak už bývá zvykem, většina voličů asi zůstane doma. A pokud přijdou, tak hlavně kvůli volbám komunálním. Lze se divit? Senát dodnes nedokázal přesvědčit o své nezbytnosti. Zažil pár chvil slávy (např. obrana ústavy za „opoziční smlouvy“, zamezení podezřelému nákupu Gripenů, serióznější přístup k evropským tématům, vítězství nad prezidentem ve střetu o charakter Ústavního soudu), poslední dobou však ničím moc nezaujal. Navzdory tomu – či právě proto – stojí za to k senátním volbám 2010 jít.

13.10.2010 v 10:05 | Karma: 13,20 | Přečteno: 2225x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 103
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2820x
Ředitel evropského kampusu Sciences Po (Pařížský institut politických věd) v Dijonu.

Lídr kandidátky SNK ED ve volbách do Evropského parlamentu 2009.