Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co by měl dělat český eurokomisař?

Po měsících váhání a nejistoty víme, kdo se stane příštím českým eurokomisařem a co by měl mít na starosti, pokud bude Komise „Barroso II" definitivně schválena Evropským parlamentem (EP). Vyvstává tím před námi nová podstatná otázka: Co je v našem a evropském zájmu, aby ve funkci prosazoval?

Český zástupce není v Evropské komisi (EK) od toho, aby „kopal" za tuzemskou vládu. Má do její práce vnášet české uvažování a vnímání dnešní reality i historických či geopolitických souvislostí. Jako jeden z nejviditelnějších našich občanů v Evropské unii ponese i výraznou odpovědnost za další utváření dnes pošramocené pověsti České republiky. Byť mu česká politická reprezentace nesmí a nemůže nic diktovat, je legitimní a potřebné, aby si kladla - a s ní i média a veřejnost - otázku, co od Štefana Füleho v jeho evropské roli očekává.

Zaznívají hlasy - i od českých novinářů -, že si ČR portfolio rozšíření „nezasloužila". Toto konstatování je pouhým smutným a kritickým A, po němž je třeba dodat konstruktivní a do budoucna zaměřené B. Asi jsme si opravdu příliš nezasloužili „dostat" eurokomisaře pro rozšíření a politiku sousedství. Pokud už ho však jednou „máme", otázka zní, co by měl eurokomisař Füle dělat, aby z toho nebyla další ostuda.

Od roku 2004 toto portfolio v EK určitě ztratilo na důležitosti a prestiži, přesto má stále váhu a potenciál. Jde o viditelnou a srozumitelnou kompetenční oblast, v níž EK hraje silnou roli. Před EU v ní leží důležitá rozhodnutí, z nichž mnohá jsou podstatná i z ryze českého hlediska - utváření vztahů se sousedy EU, otázka členství Islandu, vstup Chorvatska, perspektiva pro zbytek Balkánu, turecká otázka. Z hlediska budování českého vlivu je dobré, že pro budoucí členské státy bude klíčovou tváří EU právě náš občan.

Je tu však i nemalé riziko. Nedokáže-li nový komisař překonat dnešní „únavu z rozšíření", může se naopak stát symbolem zablokování tohoto procesu a pro dotyčné země nevítaným poslem špatných zpráv. Některé zlé jazyky již v Bruselu říkají, že rozšíření přidělené Čechovi neznamená, že český komisař dostal silné portfolio, ale že bylo na pět let hozeno přes palubu. Füleho politická obratnost rozhodne, zda za pět let budeme moci mluvit o využité příležitosti či o pasti, do které se nechal chytit. Co by vedlo k první variantě?

Chce-li Štefan Füle dokázat, že je mužem na svém místě, musí rychle vyrůst z českého diplomata v politika evropského formátu a přesvědčivě otočit list za etapou, kdy byl ministrem české vlády. Počíná to výběrem nejbližších spolupracovníků, ve kterém by měl vycházet výhradně z úkolů, které jej v EK čekají, nikoli ze svých dosavadních osobních či politických vazeb. Füle dobře začal, když si za šéfa kabinetu vybral Brita Simona Morduea, který má bohaté zkušenosti s prací EK. Sázka na zkušeného eurokrata z velkého členského státu je racionální a správná: komisařova pravá ruka musí rozumět největším státům unie, umět mu pomoci vůči nim obratně manévrovat a zároveň dokonale znát fungování EK. Ale důležité bude složení celého kabinetu. Vzhledem k tomu, že Füle má politicky blíž k evropské levici, měl by například ve svém týmu mít kvalitní „tykadla" do středopravicové Evropské lidové strany (EPP), největší politické skupiny v EP.

Jako každý komisař vzešlý z národní diplomacie musí přesvědčit, že je s to stát se politikem zcela nezávislým na české vládě a politice. Prvním signálem bude již zmíněné složení jeho kabinetu, ale měl by to též jasně demonstrovat na svých prvních politických iniciativách.

Další chybou by bylo příliš upřednostňovat oblasti, kterou jsou jemu a české diplomacii blízké - Balkán a Východní partnerství. Jeho rovnocenné priority by měly být minimálně čtyři. Za prvé Balkán - co nejrychlejší vstup Chorvatska, zásadní posun v procesu přistupování k EU s ostatními zeměmi. Za druhé posunout dnes víceméně zablokovanou situaci ve věci (ne)členství Turecka. Za třetí dát konkrétní a rozumný obsah Východnímu partnerství a Unii pro Středomoří. Vybudovat a usadit rovnováhu mezi východním a jižním křídlem politiky sousedství při zachování specifických přístupů k jednotlivým zemím a regionům. U sousedů EU nesmí vznikat frustrace z toho, že je unie hází do jednoho pytle. Za čtvrté vnést středoevropské zájmy a pohledy do utváření zahraničněpolitické doktríny a praxe okolo nové „ministryně zahraničních věcí" a rodící se „diplomatické služby" EU.

Füle může svůj hlavní handicap - nedostatek politické zkušenosti - kompenzovat aktivní a obratnou spoluprácí s EP. Dobře sladěný tandem EK-EP může být klíčem k úspěchu vůči spíše negativně naladěným členským státům.

Riskantní, leč nadějnou strategií by bylo uchopit rozšíření EU jako politický, nikoli jen technický problém. Politicky odvážně a aktivně komunikovat s veřejností, vstupovat do politické debaty v členských státech. A proč neprosazovat širokou politickou debatu o tomto tématu po vzoru debaty o budoucnosti EU, která vedla k Lisabonské smlouvě? Co takhle prosadit svolání třetího konventu EU, politicky vysoce reprezentativního tělesa zastupujícího členské státy a instituce unie? Po Konventech o základních právech a o budoucnosti Evropy svolat „Konvent o hranicích EU" a vydobýt si v něm roli klíčového hráče...

Vůči Balkánu by mohl přijít s návrhy, které by se poučily z chyb procesu, kterým jsme si sami před rokem 2004 prošli. Navrhnout nový přístup ke kandidátským zemím, který by u nich zmenšil riziko frustrace a euroskepticismu - více empatie a politicky silných gest, méně technokratického puntičkářství. V zemích, které nedávno zažily na vlastní kůži nacionalistické vášně a válku, by se měl pokusit přesvědčit širokou veřejnost, že EU není jen mašina na peníze a technické normy, ale i, a především, politické a hodnotové společenství.

Vůči Turecku by měl mít politickou odvahu pojemnovat současný stav pravými jmény. A přinejmenším nastínit alternativní scénáře dalšího postupu, tlačit na členské státy, aby se k problému postavily bez pokrytectví a krátkozrakosti. Sebegeniálnější komisař by v tom nejspíš nedosáhl zásadního průlomu. Ale i malý posun oproti dnešní situaci by byl úspěchem.

Po blamáži s rozvráceným předsednictvím a tanečky kolem Lisabonské smlouvy by bylo osvěžující změnou, kdyby český komisař překvapil a ukázal se jako výrazná a pro EU přínosná osoba. Cestou k tomu není snaha nikoho nenaštvat dle pravidla „kdo nic nedělá, nic neskazí". Přijít s odvážnými, ale promyšlenými a dobře připravenými iniciativami, nebát se střetů, přesvědčit o svém evropském formátu je receptem na úspěch a cestou k zlepšení české pověsti v EU. A úspěšné působení v evropské roli by bylo i nejlepším zdrojem politické síly ke splnění jeho hlavního domácího úkolu: stát se silnou politickou figurou v české debatě o naší roli a našich zájmech v EU.

(Tento článek vyšel v týdeníku Euro 25/1/10)

 

Autor: Lukáš Macek | středa 27.1.2010 9:07 | karma článku: 13,54 | přečteno: 2805x
  • Další články autora

Lukáš Macek

Pochybná Vondrova obrana aneb předsednictví bylo předražené celé...

Podle časopisu Respekt se ministr Vondra v kauze Promopro mimo jiné brání i argumentem, že celkové výdaje na naše předsednictví byly srovnatelné s výdaji srovnatelně velkých zemí, které Unii předsedaly před námi. To je velmi překvapivé tvrzení...

4.2.2011 v 9:03 | Karma: 35,98 | Přečteno: 5689x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Při manipulaci s žárovkami se člověk snadno spálí, pane Fajmone…

Že se lze o žárovku pěkně spálit, ví každé malé dítě. Ne tak europoslanec Fajmon, který si na svému blogu přisadil v nadávání proti zákazu prodeje žárovek v Evropské unii. Nerad se opakuji a o tomto tématu už jsem zde psal. Ale když vidím, co si ostřílený europoslanec troufne napsat, nelze nereagovat...

6.1.2011 v 9:10 | Karma: 35,75 | Přečteno: 9029x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

ODS 2010: jeden krok vpřed, dva kroky zpět?

Nikdy jsem neskrýval svou skepsi ohledně schopnosti ODS stát se stabilní a silnou stranou přijatelnou pro široký okruh voličů pravice a středu. Nástup Petra Nečase a vznik středopravé vládní koalice jsem přesto sledoval s nadějí, že jsem se mýlil a že i u nás se snad konečně dožijeme vzniku názorově pluralitní silné pravicové strany, jako je známe ze zavedených demokracií. Co zbývá z této naděje po událostech uplynulých dní?

23.12.2010 v 20:30 | Karma: 20,20 | Přečteno: 2484x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Pražský podraz: zneužitý Tůma, otestovaný Nečas a Schwarzenberg

Doposud jsem byl přesvědčen, že obroda „Nečasovy“ ODS je iluze a Schwarzenbergova TOP09 geniálním marketingovým tahem Miroslava Kalouska a jeho někdejšího (klausovského) křídla u lidovců. Ale byly to jen hypotézy na základě pozorování minulosti a aktuálního složení obou stran. Nyní přišel test v podobě konkrétních rozhodnutí.

30.10.2010 v 12:38 | Karma: 32,29 | Přečteno: 3717x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Proč má smysl jít k senátním volbám

Za pár dní se bude volit třetina nových senátorů. Jak už bývá zvykem, většina voličů asi zůstane doma. A pokud přijdou, tak hlavně kvůli volbám komunálním. Lze se divit? Senát dodnes nedokázal přesvědčit o své nezbytnosti. Zažil pár chvil slávy (např. obrana ústavy za „opoziční smlouvy“, zamezení podezřelému nákupu Gripenů, serióznější přístup k evropským tématům, vítězství nad prezidentem ve střetu o charakter Ústavního soudu), poslední dobou však ničím moc nezaujal. Navzdory tomu – či právě proto – stojí za to k senátním volbám 2010 jít.

13.10.2010 v 10:05 | Karma: 13,20 | Přečteno: 2225x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

  • Počet článků 103
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2820x
Ředitel evropského kampusu Sciences Po (Pařížský institut politických věd) v Dijonu.

Lídr kandidátky SNK ED ve volbách do Evropského parlamentu 2009.