Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dva Nečasové: který z nich vyhraje?

31. 05. 2010 14:07:54
Na povolební scéně dnes máme dva Petry Nečase: Petra Nečase, lídra ODS, který pro svou stranu dosáhl historicky nejslabšího volebního výsledku. A Petra Nečase, potenciálního lídr středopravicového bloku, jehož síla nemá v dějinách České republiky obdoby... Kterého z nich si historie zapamatuje?

Oproti historicky úspěšnému Topolánkovu výsledku z roku 2006, přišla Nečasova ODS o cca 835.000 hlasů (tj. pokles o 44%!), klesla z 35,38 na 20,21% a přišla o cca třetinu mandátů. Avšak středopravicová trojice ODS-TOP09-VV dohromady získala téměř 48% hlasů a bude mít v nové Poslanecké sněmovně 118 mandátů. Pro srovnání: zatím nejsilnější středopravicová vláda (Klausova vláda z roku 1992) měla jen 105 poslanců (a koaliční strany dohromady získaly jen cca 42%). A tak narozdíl od Topolánka, lovce přeběhlíků z roku 2006, se před Nečasem dnes rýsuje slibná perspektiva stabilní a silné vlády, která by mohla vydržet až do roku 2014.

Avšak aby se tato perspektiva stala skutečností a aby úspěšný lídr české pravice defintivně vymazal z paměti poraženého lídra ODS, musí Petr Nečas a jeho strana najít odvahu k následujícím strategickým krokům.

1. Definitivně a přesvědčivě rezignovat na úsilí o ryze dominantní až monopolní postavení na české pravici. Jinými slovy uzavřít s TOP09 a VV upřímné a dlouhodobé strategické partnerství, ve kterém ODS chce a může hrát prim, ale ne ostatním dvěma partnerům diktovat, ignorovat je či dokonce usilovat o jejich zánik. Stát se architektem středopravicového bloku, ve kterém si jednotliví partneři zachovávají svá specifika a své vzájemné rozdíly, ale zároveň se respektují a tváří v tvář levici táhnou za jeden provaz.

2. V programové rovině držet slovo v oblastech, kde a priori panuje uvnitř rýsující se koalice alespoň přibližná shoda, tedy zejména na poli hospodářské a sociální politiky. Právě v těchto oblastech může ODS hrát vůdčí roli, a to tím spíše, že programově je v nich zhruba kdesi mezi VV a TOP09. ODS však musí též přistoupit na podstatné kompromisy ve dvou oblastech, ve kterých se od svých partnerů nejvíce odlišuje.

3. Odstřihnout se od temných stránek své minulosti: do vlády jmenovat ministry s čistým štítem. To jí dá právo vyžadovat to samé i od zbytku koalice.

Konkrétně to znamená zejména:

a) Sestavit koaliční vládu, ve které dá ODS férový podíl oběma koaličním partnerům.

b) Fungování této vlády postavit na principech jako je ochota ke konstruktivním kompromisům, rozhodování konsensem a koaliční loajalita (tj. rozejít se se zavedenou praxí „válcování“ menších koaličních partnerů a permanentních vnitrokoaličních přestřelek, tahanic či přímo podrazů).

c) Uzavřít dohodu o společném či alespoň koordinovaném postupu do senátních voleb 2010 a pokud možno se dohodnout když ne na jménu, tak alespoň na principu společného kandidáta na prezidenta republiky v roce 2013.

d) Začít věcně a razantně prosazovat program stabilizace veřejných financí, důchodovou reformu, atd.

e) Uzavřít vstřícné kompromisy zejména v oblasti boje proti korupci a klientelismu a ve věci politiky ČR v rámci Evropské unie.

f) Nepustit do vlády lidi, kteří propadli ve volbách či kteří jakkoli reprezentují to, co ODS stálo 44% hlasů.

g) Jasně a důvěryhodně nastavit etická pravidla pro členy vlády, co se týče střetu zájmů, průhlednosti rozhodování, výběru spolupracovníků, atd. A hlavně ta pravidla potom vymáhat.

Petr Nečas má před sebou krásnou výzvu. Po té, co se stal nejneúspěšnějším lídrem ODS, může se stát nejúspěšnějším lídrem české pravice od vzniku České republiky. Stojí před ním však velmi těžká bitva, a to s jeho vlastní stranou. Cesta k úspěchu totiž vede přes jednoznačné opuštění priorit, stylu a mentality postsarajevské ODS. Motivovat by ho mohlo vědomí, že pokud zajede do kolejí svých předchůdců, voličský sešup bude pokračovat... Hodně štěstí!

Autor: Lukáš Macek | pondělí 31.5.2010 14:07 | karma článku: 22.72 | přečteno: 2795x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Karel Stýblo

Má volič na výběr?

Moje schopnost tolerance se přiblížila nule. Průzkumy veřejného mínění se nejen mýlí, ale volby specificky manipulují. Nebýt předplacených průzkumů, ubylo by nerozhodných voličů a kýblů vylévané špíny.

19.10.2017 v 8:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Ivana Jirmářová

Aby to letos u voleb nevypadalo jak na pastvinách...

I když se běžně politice a věcem s ní spojenými nevěnuji, dnes, spolu s blížícími se volbami, si dovolím udělat výjimku.. i když ten příspěvek možná nebude ani tak o politice, jako spíš o nás samotných...

19.10.2017 v 8:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 4 | Diskuse

Evžen Korec

Hypoteční trh pod palbou ČNB, kvůli ní na vlastní byt nedosáhnete

Centrální bankéři dosáhli svého, komerční banky sáhly k dalšímu zpřísnění poskytování hypotečních úvěrů. Na vysněné bydlení už kvůli bohorovným centrálním bankéřům nedosáhnete.

19.10.2017 v 8:06 | Karma článku: 7.30 | Přečteno: 98 | Diskuse

Jan Bartoň

Podle Zaorálka je Klaus opět vlastizrádce

Obsáhlý rozhovor s Lubomírem Zaorálkem na iHned.cz je bezesporu jasným dokladem toho, že se myšlení vedení ČSSD neposunulo nikam navzdory problémům v EU.

19.10.2017 v 8:01 | Karma článku: 16.32 | Přečteno: 225 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Pekingská inspirace

Ve středu (18/10) začal v kontinentální Číně sjezd tamní komunistické strany. Můžeme se z této monstrózní akce něčemu přiučit? Jak kdo. Přinejmenším jeden aspekt věci pominout nelze.

19.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 | Diskuse
Počet článků 103 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2816
Ředitel evropského kampusu Sciences Po (Pařížský institut politických věd) v Dijonu.

Lídr kandidátky SNK ED ve volbách do Evropského parlamentu 2009.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.