Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Opravdu ty své právníky vyhoďte, pane prezidente!

Jeden z čtenářů článku o objektivně chybném argumentu Václava Klause proti Lisabonské smlouvě mne vyzval, abych se věnoval i dalším bodům prezidentovy kritiky. Již jsem psal o otázce váhy našeho hlasu v Radě. Posviťme si nyní na jádro prezidentovy argumentace před Ústavním soudem.

Prezident tvrdí:

„S principem svrchovanosti státu jsou v naprostém rozporu následující ustanovení Lisabonské smlouvy:

- koncept sdílených pravomocí podle článku 4 konsolidovaného znění Smlouvy o fungování Evropské unie; (1)

- přijímání opatření nad rámec unijních kompetencí, „je-li to nezbytné k dosažení některého z cílů stanovených Smlouvami“ podle článku 352 odst. 1 konsolidovaného znění Smlouvy o fungování Evropské unie, což je tzv. zmocňovací doložka, nebo jinak doložka flexibility; (2)

- zjednodušený postup pro přijímání změn primárního práva podle čl. 48 Smlouvy o Evropské unii, tzv. passerella. Ta umožňuje změnit zakládající smlouvy o EU a tím – bezprostředně – i náš právní řád pouze rozhodnutím Rady EU.“ (3) 

Ad 1: „Sdílené kompetence“ existují od Římských smluv z roku 1957. Jediná novinka Lisabonské smlouvy je, že je takto explicitně pojmenovává a přehledně vyjmenovává.  

Ad 2: Zmiňovaný článek existuje od Římských smluv a byl v minulosti mnohokrát využit. Připomeňme, že vyžaduje jednomyslné rozhodnutí Rady. Lisabonská smlouva sice rozšiřuje pole jeho možného využití (doposud mohl být aplikován pouze „v rámci společného trhu“, podle Lisabonu to bude „v rámci politik vymezených Smlouvami“ s výslovnou výjimkou společné zahraniční a bezpečnostní politiky), ale také přidává záruky proti jeho eventuálnímu zneužití: povinný souhlas Evropského parlamentu a povinnost Evropské komise upozornit národní parlamenty, navrhuje-li tento článek použít. Je na parlamentech, aby přiměly „své“ ministry hlasovat v Radě proti, pokud s návrhem Komise nesouhlasí. Navíc jsou ke smlouvě připojena dvě prohlášení, kerá zužují prostor pro interpretaci tohoto článku (výslovně se tam uvádí, že článek 352 nemůže „sloužit jako základ pro rozšíření rozsahu pravomocí Unie nad obecný rámec vymezený ustanoveními Smluv jako celku, a zejména ustanoveními, která vymezují úkoly a činnosti Unie. Článek 352 nemůže být v žádném případě použit jako základ pro přijetí ustanovení, jejichž účinek by v podstatě znamenal změnu Smluv, aniž by se použil postup, který pro tento účel Smlouvy stanoví.“). 

Ad 3: Princip tzv. „clause passerelle“ (tedy „překlenovací klauzule“ - „passerelle“ znamená ve francouzštině „lávka“ či „můstek“) také není nový. Jedná se o možnost změnit jednomyslným rozhodnutím Evropské rady rozhodovací procedury EU ve dvou bodech: přejít v Radě EU od jednomyslnosti k hlasování kvalifikovanou většinou a od „zvláštního legislativního postupu“ k „řádnému“. Lisabonskou novinkou je zobecnění tohoto principu, který Maastricht (1992) a Amsterdam (1997) zavedl jen v dílčích (ale podstatných) oblastech. Toto zobecnění je však vyváženo Lisabonem zavedenou možností, aby kterýkoli jednotlivý národní parlament jednomyslné rozhodnutí Evropské rady v této věci zavetoval. Jednomyslnost v Evropské radě, veto národního parlamentu... kde je hrozba pro suverenitu členských zemí? 

Václav Klaus tedy vydává za nepřijatelné novinky věci, které v EU (resp. EHS) platí již často desítky let. Lisabonská smlouva přináší kvantitativní, nikoli kvalitativní změny. Prezidentova právní argumentace proto padá: mluvíme-li o slučitelnosti nějakého principu s ústavou, je jedno, zda se v posuzované smlouvě vyskytuje jednou nebo stokrát. 

Vychází toto strašení Lisabonem z neznalosti či z vědomé snahy o manipulaci? Ať už je za tím cokoli, bylo by na čase, aby se prezident přestal tvářit, že bojuje „jen“ proti Lisabonu. Jeho argumenty vedou k jedinému logickému závěru: Lisabon nelisabon prosazovat vystoupení České republiky z EU. Ale proč jenom do ní před 12 lety podával přihlášku?

Autor: Lukáš Macek | středa 3.12.2008 11:19 | karma článku: 23,00 | přečteno: 2229x
  • Další články autora

Lukáš Macek

Pochybná Vondrova obrana aneb předsednictví bylo předražené celé...

Podle časopisu Respekt se ministr Vondra v kauze Promopro mimo jiné brání i argumentem, že celkové výdaje na naše předsednictví byly srovnatelné s výdaji srovnatelně velkých zemí, které Unii předsedaly před námi. To je velmi překvapivé tvrzení...

4.2.2011 v 9:03 | Karma: 35,98 | Přečteno: 5689x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Při manipulaci s žárovkami se člověk snadno spálí, pane Fajmone…

Že se lze o žárovku pěkně spálit, ví každé malé dítě. Ne tak europoslanec Fajmon, který si na svému blogu přisadil v nadávání proti zákazu prodeje žárovek v Evropské unii. Nerad se opakuji a o tomto tématu už jsem zde psal. Ale když vidím, co si ostřílený europoslanec troufne napsat, nelze nereagovat...

6.1.2011 v 9:10 | Karma: 35,75 | Přečteno: 9029x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

ODS 2010: jeden krok vpřed, dva kroky zpět?

Nikdy jsem neskrýval svou skepsi ohledně schopnosti ODS stát se stabilní a silnou stranou přijatelnou pro široký okruh voličů pravice a středu. Nástup Petra Nečase a vznik středopravé vládní koalice jsem přesto sledoval s nadějí, že jsem se mýlil a že i u nás se snad konečně dožijeme vzniku názorově pluralitní silné pravicové strany, jako je známe ze zavedených demokracií. Co zbývá z této naděje po událostech uplynulých dní?

23.12.2010 v 20:30 | Karma: 20,20 | Přečteno: 2484x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Pražský podraz: zneužitý Tůma, otestovaný Nečas a Schwarzenberg

Doposud jsem byl přesvědčen, že obroda „Nečasovy“ ODS je iluze a Schwarzenbergova TOP09 geniálním marketingovým tahem Miroslava Kalouska a jeho někdejšího (klausovského) křídla u lidovců. Ale byly to jen hypotézy na základě pozorování minulosti a aktuálního složení obou stran. Nyní přišel test v podobě konkrétních rozhodnutí.

30.10.2010 v 12:38 | Karma: 32,29 | Přečteno: 3717x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Proč má smysl jít k senátním volbám

Za pár dní se bude volit třetina nových senátorů. Jak už bývá zvykem, většina voličů asi zůstane doma. A pokud přijdou, tak hlavně kvůli volbám komunálním. Lze se divit? Senát dodnes nedokázal přesvědčit o své nezbytnosti. Zažil pár chvil slávy (např. obrana ústavy za „opoziční smlouvy“, zamezení podezřelému nákupu Gripenů, serióznější přístup k evropským tématům, vítězství nad prezidentem ve střetu o charakter Ústavního soudu), poslední dobou však ničím moc nezaujal. Navzdory tomu – či právě proto – stojí za to k senátním volbám 2010 jít.

13.10.2010 v 10:05 | Karma: 13,20 | Přečteno: 2225x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v horské mlze, Raísí je v ohrožení života

19. května 2024,  aktualizováno  17:54

Aktualizujeme Íránská státní televize hlásí nehodu vrtulníku při přesunu prezidenta Ebráhíma Raísího. Stroj...

Slováci prověřují verzi, zda za atentátem na Fica nebylo víc lidí

19. května 2024  16:33,  aktualizováno  17:21

Aktualizujeme Slovenské bezpečnostní složky pracují při vyšetřování středečního atentátu na premiéra Roberta Fica...

Českem se prohánějí lokální bouřky a padají kroupy. Přívalové srážky nehrozí

19. května 2024  11:04,  aktualizováno  16:54

Přímý přenos Na většině území Česka se dnes odpoledne objevily bouřky s kroupami a silnými dešti, pravděpodobně...

Zubaři se brání konkurenci ze zemí mimo EU. Šmucler se bojí o pacienty

19. května 2024  16:19

Sněm České stomatologické komory odmítl Sněmovnou přijatou novelu, která by měla usnadnit využití...

  • Počet článků 103
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2820x
Ředitel evropského kampusu Sciences Po (Pařížský institut politických věd) v Dijonu.

Lídr kandidátky SNK ED ve volbách do Evropského parlamentu 2009.