Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Stručně a jednoduše: proč je Lisabonská smlouva dobrá

V záplavě nesmyslů a lží, které o Lisabonské smlouvě šíří její odpůrci, mají její zastánci tendenci zůstávat u vysvětlování, proč tato smlouva není špatná, resp. proč není horší, než smlouvy dnešní. Jeden z čtenářů článku o neplatnosti prezidentovy argumentace před Ústavním soudem mi právem namítl: to, že Lisabonská smlouva neškodí, je trochu málo. Proč je lepší než současný stav?

Za skutečně podstatné považuji dva okruhy důvodů. 

1. Lisabon celkově vylepšuje Evropskou unii tím, že ji činí:

a)  akceschopnější a funkčnější

- např. rozšíření využívání hlasování kvalifikovanou většinou, vytvoření funkce stálého předsedy Evropské rady či „ministra zahraničních věcí“ EU, posílení pravomocí EU v oblastech, kde neexistence celoevropského postupu přináší závažné problémy (boj proti mezinárodnímu zločinu,...),  atd.  

a zároveň 

b) průhlednější a demokratičtější

- např. smlouvy v „lisabonském“ znění jsou přehlednější, posílení Evropského parlamentu, zavedení povinnosti, aby Rada o legislativních textech jednala veřejně, větší zapojení národních parlamentů, otevření prostoru pro větší politizaci fungování EU a tím i její čitelnosti pro občany, atd.

a přitom 

c) zachovává dostatečnou rovnováhu moci mezi jednotlivými aktéry EU (státy vs. nadnárodní instituce; malé vs. velké státy; státy vs. občané, atd.) a dostatek pojistek pro každý jednotlivý stát.

- např. velké státy nemohou přehlasovat malé a naopak; zachování jednomyslnosti v nejpodstatnějších oblastech; výslovná úprava možnosti z EU vystoupit; celá řada pojistek proti státy nechtěnému rozšiřování pravomocí EU, atd. 

Lisabon je vyvážený a relativně opatrný kompromis, který uvádí fungování EU v soulad s již dříve dosaženou mírou integrace a s jejím rozšířením na 27 členů. Takový vývoj (více efektivity a legitimity, při zachování celkové rovnováhy a dostatečných pojistek pro každého) je v zájmu všech zemí a všech občanů EU. 

2. Lisabon je ukončením provizoria, završením skoro desetileté snahy dát EU právní základ dlouhodobě přijatelný pro všech 27 zemí.

EU měla být připravena na rozšíření smlouvou z Nice v roce 2000. Tato smlouva však byla přijata jen jako krátkodobý kompromis: některé země ji přijaly jen s tím, že bude ihned zahájena práce na nové, hlubší reformě EU. Pro nás to bylo dobře: Nice se vyjednávalo bez nás, následný proces vedoucí k euroústavě a pak k Lisabonu už probíhal s námi.

Teď však není v ničím zájmu, aby toto rozhádané provizorium trvalo dalších X let. Nebudeme-li schopni se dohodnout, povede to k hluboké krizi důvěry. Dlouhodobé zachování smlouvy z Nice by totiž bylo porušením původní dohody. Nejspíše by to vedlo k určité formě rozpadu EU na "jádro" a "periférii",  což by pro nás znamenalo složité dilema, kam se zařadit (oproti současnému stavu jsou obě volby - jádro i periférie - výrazně horší). 

Jádrem odporu k Lisabonské smlouvě je zklamání těch, kdo již léta říkají, že EU nemůže fungovat, že EU máme zevnitř rozložit, apod. Lisabon unii především konsoliduje a posiluje. A to našim eurofobům, kteří nevidí, že vztah mezi námi a EU není hrou s nulovým součtem (rozumné posílení EU není na úkor, ale naopak ku prospěchu ČR), nesmírně vadí. Snaží se proto vytvořit falešný dojem, že tato smlouva vytváří úplně novou a pro nás nebezpečnou unii. 

Není tomu tak. Pokud nepropadneme absurdnímu pocitu, že v EU se proti nám všichni chtějí spolčovat (proč?), pokud nechceme být členem věčně rozhádaného a neakceschopného spolku (k čemu by nám to bylo?), pokud vidíme, že v dnešním světě máme s ostatními Evropany poměrně blízké zájmy (chceme své problémy s Ruskem, Čínou či ropnými šejky řešit sami?), pokud máme v sobě alespoň minimum sebedůvěry, pak platí jednoznačně: Lisabonská smlouva je lepší než smlouvy, se kterými v EU žijeme teď.

Autor: Lukáš Macek | pátek 5.12.2008 8:32 | karma článku: 23,98 | přečteno: 2971x
  • Další články autora

Lukáš Macek

Pochybná Vondrova obrana aneb předsednictví bylo předražené celé...

Podle časopisu Respekt se ministr Vondra v kauze Promopro mimo jiné brání i argumentem, že celkové výdaje na naše předsednictví byly srovnatelné s výdaji srovnatelně velkých zemí, které Unii předsedaly před námi. To je velmi překvapivé tvrzení...

4.2.2011 v 9:03 | Karma: 35,98 | Přečteno: 5689x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Při manipulaci s žárovkami se člověk snadno spálí, pane Fajmone…

Že se lze o žárovku pěkně spálit, ví každé malé dítě. Ne tak europoslanec Fajmon, který si na svému blogu přisadil v nadávání proti zákazu prodeje žárovek v Evropské unii. Nerad se opakuji a o tomto tématu už jsem zde psal. Ale když vidím, co si ostřílený europoslanec troufne napsat, nelze nereagovat...

6.1.2011 v 9:10 | Karma: 35,75 | Přečteno: 9029x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

ODS 2010: jeden krok vpřed, dva kroky zpět?

Nikdy jsem neskrýval svou skepsi ohledně schopnosti ODS stát se stabilní a silnou stranou přijatelnou pro široký okruh voličů pravice a středu. Nástup Petra Nečase a vznik středopravé vládní koalice jsem přesto sledoval s nadějí, že jsem se mýlil a že i u nás se snad konečně dožijeme vzniku názorově pluralitní silné pravicové strany, jako je známe ze zavedených demokracií. Co zbývá z této naděje po událostech uplynulých dní?

23.12.2010 v 20:30 | Karma: 20,20 | Přečteno: 2484x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Pražský podraz: zneužitý Tůma, otestovaný Nečas a Schwarzenberg

Doposud jsem byl přesvědčen, že obroda „Nečasovy“ ODS je iluze a Schwarzenbergova TOP09 geniálním marketingovým tahem Miroslava Kalouska a jeho někdejšího (klausovského) křídla u lidovců. Ale byly to jen hypotézy na základě pozorování minulosti a aktuálního složení obou stran. Nyní přišel test v podobě konkrétních rozhodnutí.

30.10.2010 v 12:38 | Karma: 32,29 | Přečteno: 3717x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Proč má smysl jít k senátním volbám

Za pár dní se bude volit třetina nových senátorů. Jak už bývá zvykem, většina voličů asi zůstane doma. A pokud přijdou, tak hlavně kvůli volbám komunálním. Lze se divit? Senát dodnes nedokázal přesvědčit o své nezbytnosti. Zažil pár chvil slávy (např. obrana ústavy za „opoziční smlouvy“, zamezení podezřelému nákupu Gripenů, serióznější přístup k evropským tématům, vítězství nad prezidentem ve střetu o charakter Ústavního soudu), poslední dobou však ničím moc nezaujal. Navzdory tomu – či právě proto – stojí za to k senátním volbám 2010 jít.

13.10.2010 v 10:05 | Karma: 13,20 | Přečteno: 2225x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

Gaza jako Vietnam? Demokratům při sjezdu hrozí opakování nepokojů z roku 1968

18. května 2024  20:43

Studentské protesty proti americké podpoře Izraele rozvířily v USA debaty o tom, jak by mohlo...

Slabý Putin chce mou smrt. Pobočník Navalného po útocích kladivem promluvil

18. května 2024  20:21

Leonid Volkov, který býval pravou rukou ruského opozičního politika Alexeje Navalného, řekl britské...

  • Počet článků 103
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2820x
Ředitel evropského kampusu Sciences Po (Pařížský institut politických věd) v Dijonu.

Lídr kandidátky SNK ED ve volbách do Evropského parlamentu 2009.