Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Scestné úvahy europoslance Havla

Vadí mi, když odpůrci Lisabonské smlouvy přicházejí s hloupými a/či nepravdivými argumenty. Ale snad ještě více mne rozčilují její zastánci, kteří vyrukují s podobně hloupými protiargumenty. Jako to nyní předvedl Jiří Havel, když přišel s tezí, že bychom mohli být „potrestáni“ ztrátou komisaře, pokud Václav Klaus bude dál blokovat ratifikaci Lisabonské smlouvy. Ponechávám nyní stranou, co to je „náš komisař“, k čemu je či není dobré jej mít, atd. Jde mi o to, že Havlova argumentace je věcně i politicky scestná.

Nejprve fakta:

- podle smlouvy z Nice by Komise ustavená letos na podzim měla mít méně členů, než je členských států. Rokem 2009 by tedy měl začít fungovat systém rovnoprávné rotace, co se týče práva členských zemí nominovat eurokomisaře. Smlouva stanoví jen tento princip; konkrétní počet komisařů a klíč k zajištění oné rovnoprávné rotace musí být přijat členskými státy (Radou ministrů, která rozhodne jednomyslně).

- podle Lisabonské smlouvy  se mělo na tento systém přejít až v roce 2014 s tím, že Evropská rada může rozhodnout jinak a stanovit jiné pravidlo pro určení počtu komisařů. V rámci závazků, které na sebe vzaly ostatní členské státy, aby vyšly vstříc Irsku, bylo dohodnuto, že Evropská rada využije tohoto práva a rozhodne, že i po roce 2014 bude počet komisařů odpovídat počtu členských zemí a každá země tak bude stále mít „svého“ komisaře. 

Havlova teze zní: nebude-li ratifikován Lisabon a bude-li postupováno podle Nice, Česká republika by mohla být vybrána za zemi, která jako jediná nebude mít komisaře. Povazuji ji za scestnou z několika důvodů: 

1. Především: Jiří Havel zapomíná na jednomyslnost v Radě, která je k jakémukoli rozhodnutí v této oblasti nutná. Lze si představit, že v případě postupu ostatních zemí podle Havlovy logiky by česká vláda nepoužila svého práva veta? Opravdu si Jiří Havel myslí, že by si žádná jiná země neřekla, že příště může být v roli osamoceného a „trestaného“ člena ona – a proto se rozhodne nepřispět k vytvoření takového precedentu? Očekává snad, že příští česká vláda bude tak slabá a neschopná, že si nebude s to s touto argumentací najít mezi 26 ostatními zeměmi spojence? 

2. Je velmi nepravděpodobné, že by kompromis o počtu komisařů podle Nice spočíval v rozhodnutí, že komisařů bude 26. Formulace z Nice („Počet členů Komise je nižší než počet členských států.“) je neurčitá, aby byl prostor pro dojednání kompromisu v Radě. Ale záměr je jasný: dostat počet komisařů na 20 nebo méně, neboť existuje poměrně široká shoda na názoru, že vyšší počet komisařů narušuje její efektivitu (oslabuje klíčový princip rozhodování ve sboru; vede k rozmělňování portfolií jednotlivých komisařů, atd.). Kosmetická změna, kdy by se počet snížil jen o jednoho komisaře, by byla politicky těžko obhajitelná. 

3. Letitá politická kultura evropských institucí stojí na jednom základním principu: nezahánět žádného partnera do kouta, nepřistupovat k silovým řešením, hledat konsensus. Použití veta je vnímáno jako porážka všech: země, která byla nucena tuto „atomovou pumu“ použít, i ostatních, které ji k tomu dotlačily a dosáhly tak zablokování situace. Bohužel zejména česká a polská vláda udělaly v uplynulých letech hodně proto, aby tato politická kultura vzala za své, ale její zakořenění je silnější. Co víc, racionálně vzato je její existence nezbytnou podmínkou dlouhodobého fungování unie. Havlem nastíněný scénář je v příkrém rozporu s touto politickou kulturou: zahnat jednu zemi do kouta a „trestat ji“ by bylo kontraproduktivní a z hlediska dalšího vývoje EU velmi nebezpečné.  

4. Po té, co Irsko mělo problém s ratifikací Lisabonské smlouvy, jedním z ústupků byl závazek, že i nadále budou mít Irové (a tím pádem i všichni ostatní) „svého“ komisaře. Bylo by poněkud zvláštní, kdyby jiná země tváří v tvář svým obtížím s dokončením ratifikace té samé smlouvy byla naopak postihována tím, že o „svého“ komisaře přijde!

To vše samozřejmě neznamená, že nějaká „moudrá“ hlava v EU nemůže s Havlovým scénářem skutečně přijít. O hloupé či nehorázné návrhy nikdy nebyla nouze... Jen je třeba jim včas zakroutit krkem a hlavně jim zbytečně nedodávat váhy. Pokud Jiří Havel skutečně něco takového v evropských kuloárech slyšel, měl by to ignorovat nebo o tom psát jen ve smyslu, že eventuální vláda ČSSD by nikdy takový postup nepřijala. Ne z toho dělat strašáka pro vnitropolitické použití. 

Naproti tomu je mnoho dobrých důvodů, proč požadovat po Václavu Klausovi rychlý podpis Lisabonské smlouvy:

- neboť je to smlouva, jejíž přijetí je v zájmu České republiky;

- neboť reprezentantem suveréna (lidu) je u nás Parlament, který smlouvu již schválil; prezident, jehož legitimita je od Parlamentu odvozena, by jeho vůli neměl blokovat;

- a také neboť zpožděné vstoupení v platnost Lisabonské smlouvy skutečně vyvolá právní problémy ohledně složení Komise (jako se již stalo ve věci složení Evropského parlamentu), které by si mohla EU ušetřit (což je v zájmu všech). 

Lze proto respektovat vůli Václava Klause nepodepsat, dokud neproběhne druhé irské referendum. Ale vláda i Parlament by po něm již dnes měly chtít jasné vyjádření, že pokud Irové smlouvu schválí, Lisabonskou smlouvu bezprodleně podepíše. 

Pokud odmítne, existují legitimní a rozumné způsoby, jak na něj tlačit. Ne planým vyhrožováním a vytvářením strašáka z ostatních zemí v EU. Klaus je náš domácí problém, řešme si jej doma. Prezident blokuje vůli Parlamentu a komplikuje situaci vládě? Tak ať si Parlament a vláda najdou způsoby, jak komplikovat situaci jemu. Něco podobného se již stalo v době první Klausovy vlády, když Josef Zieleniec vedl souboj s Václavam Havlem o to, kdo vede zahraniční politiku – zda Hrad nebo Černínský palác. Nebo později mezi Paroubkovou vládou  a Václavem Klausem. Skrouhnout prezidentovy zahraniční cesty, seškrtat rozpočet jeho administrativy, odmítat kontrasignaci prezidentských aktů ze strany  premiéra... Vláda i Parlament mají nástroje, jak ukázat, kdo hraje v českém ústavním systému prim. 

Není novinkou, že mezi „proevropskou“ ČSSD a „euroskeptickou“ ODS je mnoho styčných bodů. Myšlenkové postupy Jiřího Havla ukazují, že k nim patří i hluboké nepochopení politické kultury EU. Trestat, nutit, vydírat, válcovat – ano, to je běžný standard, který do naší politické kultury vnesly ODS a ČSSD; v EU to funguje (naštěstí) trochu jinak. Nehrozí nám tam žádné trestání, ale spíše postupný odsun na okraj, kvůli pověsti divné země, se kterou se nedá dohodnout a kterou reprezentují zvráceně uvažujíci politici s paranoidními tendencemi...

 

Autor: Lukáš Macek | pátek 31.7.2009 16:52 | karma článku: 22,57 | přečteno: 3153x
  • Další články autora

Lukáš Macek

Pochybná Vondrova obrana aneb předsednictví bylo předražené celé...

Podle časopisu Respekt se ministr Vondra v kauze Promopro mimo jiné brání i argumentem, že celkové výdaje na naše předsednictví byly srovnatelné s výdaji srovnatelně velkých zemí, které Unii předsedaly před námi. To je velmi překvapivé tvrzení...

4.2.2011 v 9:03 | Karma: 35,98 | Přečteno: 5689x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Při manipulaci s žárovkami se člověk snadno spálí, pane Fajmone…

Že se lze o žárovku pěkně spálit, ví každé malé dítě. Ne tak europoslanec Fajmon, který si na svému blogu přisadil v nadávání proti zákazu prodeje žárovek v Evropské unii. Nerad se opakuji a o tomto tématu už jsem zde psal. Ale když vidím, co si ostřílený europoslanec troufne napsat, nelze nereagovat...

6.1.2011 v 9:10 | Karma: 35,75 | Přečteno: 9029x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

ODS 2010: jeden krok vpřed, dva kroky zpět?

Nikdy jsem neskrýval svou skepsi ohledně schopnosti ODS stát se stabilní a silnou stranou přijatelnou pro široký okruh voličů pravice a středu. Nástup Petra Nečase a vznik středopravé vládní koalice jsem přesto sledoval s nadějí, že jsem se mýlil a že i u nás se snad konečně dožijeme vzniku názorově pluralitní silné pravicové strany, jako je známe ze zavedených demokracií. Co zbývá z této naděje po událostech uplynulých dní?

23.12.2010 v 20:30 | Karma: 20,20 | Přečteno: 2484x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Pražský podraz: zneužitý Tůma, otestovaný Nečas a Schwarzenberg

Doposud jsem byl přesvědčen, že obroda „Nečasovy“ ODS je iluze a Schwarzenbergova TOP09 geniálním marketingovým tahem Miroslava Kalouska a jeho někdejšího (klausovského) křídla u lidovců. Ale byly to jen hypotézy na základě pozorování minulosti a aktuálního složení obou stran. Nyní přišel test v podobě konkrétních rozhodnutí.

30.10.2010 v 12:38 | Karma: 32,29 | Přečteno: 3717x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Proč má smysl jít k senátním volbám

Za pár dní se bude volit třetina nových senátorů. Jak už bývá zvykem, většina voličů asi zůstane doma. A pokud přijdou, tak hlavně kvůli volbám komunálním. Lze se divit? Senát dodnes nedokázal přesvědčit o své nezbytnosti. Zažil pár chvil slávy (např. obrana ústavy za „opoziční smlouvy“, zamezení podezřelému nákupu Gripenů, serióznější přístup k evropským tématům, vítězství nad prezidentem ve střetu o charakter Ústavního soudu), poslední dobou však ničím moc nezaujal. Navzdory tomu – či právě proto – stojí za to k senátním volbám 2010 jít.

13.10.2010 v 10:05 | Karma: 13,20 | Přečteno: 2225x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Podmínky míru musí určit Ukrajina, říká ministryně obrany Černochová

29. dubna 2024

Premium Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) o sbírce na munici pro Ukrajinu, komunikaci náčelníka...

Vědmy jdou do akce. Mladé dronařky tvrdě cvičí a chystají se na Rusy

29. dubna 2024

Premium Ukrajina (od zpravodajů iDNES.cz) Válka na Ukrajině je v nemalé míře válkou dronů a technologií. Ukrajina, ale i Rusko je vyvíjejí,...

Americkou Oklahomu a okolní státy zasáhla série tornád. Úřady hlásí čtyři mrtvé

28. dubna 2024  22:16

Nejméně čtyři mrtvé si vyžádala série tornád, která od sobotního večera zasáhla Oklahomu. Podle...

Nikdy nekončící hrozba. Finsko si zvyká na nový vztah s Ruskem

28. dubna 2024  20:49

Ozbrojení finští pohraničníci na běžkách střeží východní část země, nejnovější a nejdelší hranici...

  • Počet článků 103
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2820x
Ředitel evropského kampusu Sciences Po (Pařížský institut politických věd) v Dijonu.

Lídr kandidátky SNK ED ve volbách do Evropského parlamentu 2009.